پرورش آبزیان، ماهی های وحشی را در معرض خطر قرار میدهد.

 طبق تحقیق اخیری که توسط پرفسور “رزاموند ال. نیلور” از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیای آمریکا انجام شده است، بیش از %۵۰ از ماهی های  مصرف شده توسط انسان از پرورشگاه های ماهی یا پرورشگاه های آبزیان  می آیند. این گزارش که توسط دکتر نایلور و دیگر دانشمندان بین المللی نوشته شده بود، نشان میداد که بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷، تولید ماهی پرورشی در سراسر جهان از نظر حجم تقریباً ۳ برابر شده بود.

با این حال همراه با افزایش پرورش آبزیان، افزایشی مشابه نیز در ماهیهای خشک شده مورد استفاده در تغذیه ماهی های پرورشی وجود داشته است.

این درحالیست که برای مثال  ۲.۵ کیلو ماهی وحشی صرف تولید نیم کیلو قزل آلای پرورشی میشود. حتی به ماهی های گیاهخوار  مانند ماهی کپور چینی و تیلاپیا، ماهی خشک شده ی حاصل از ماهی های وحشی اقیانوس داده میشود، بنابراین گونه های بیشتری مانند ماهی کولی و ساردین در معرض خطر خواهند بود.

محققان اخطار میکنند که این افزایش عظیم آبزیان پرورشی که روزی تصور میشد فشار را از روی  ماهیان وحشی که در حال اتمام بودند بردارد، اکنون تهدیدی مضاعف برای  زندگی آنهاست.

امیدواریم همه ما به خاطر داشته باشیم که سیاره ما وابسته به زندگی درخشان اقیانوسهاست و از مجموعه گسترده غذاهای گیاهی خوشمزه و سالم  انتخاب کنیم.

پرورش ماهی، مشابه دامپروری صنعتی است. آنها مشکلات محیط زیستی مشابهی دارند، با تاثیراتی که شامل آلودگی منابع آبی می شود.

ماهی های صنعتی در نواحی محصور از سواحل اقیانوس ها هستند، با غذای مصرف نشده، ضایعات ماهی، آنتی بیوتیک ها، یا سایر داروها و مواد شیمیایی که به آبهای اطراف راه می یابند، این اکوسیستم های ما را تخریب و منابع آشامیدنی ما را آلوده می کند. همچنین ذخایر ماهی ما را  به پایان می رساند.

یک ماهی مانند قزل آلا که توسط انسان خورده می شود معمولا با حجم بالایی از سایر ماهی ها مانند ماهی کولی تغذیه می شود. این وضعیت حتی حیات حیوانات دریایی را مانند شیرهای دریایی و پرندگان به مخاطره می اندازد. ماهی ها مخلوقات خداوند هستند که بایستی مراقب آنها نیز باشیم، به آنها احترام بگذاریم و از آنها محافظت کنیم، نه اینکه آنها را بخوریم. ما بایستی به دنبال راه هایی  باشیم که به ماهی ها کمک کنیم، تا از آنها و تمام زندگی دریایی در مقابل تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی حفاظت کنیم. زمانی که ما شروع به اندیشیدن  به این شیوه بکنیم، ما در موقعیت بهتری برای خودمان، برای ماهی ها و برای سیاره هستیم.  

http://www.naturalnews.com/028059_salmon_fish_stocks.html

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/09/090907162320.htm

http://www.ratical.com/renewables/TherapHoil.html

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *