Categories
اخبار فجایع زیست محیطی

يخبندان شديد اروپا ناشي از ذوب شدن يخ‌هاي قطب شمال است

europe-cold-weather-latest-aerial-views-of-country-si


گروهي از كارشناسان هواشناسي در انگليس در بررسي‌هاي اخير خود متوجه شده‌اند كه ذوب شدن يخ‌ها در آبهاي قطب شمال كه ناشي از پديده گرمايش جهاني است، مي‌تواند عامل يخبندان شديد و كم سابقه در اروپا باشد كه طي هفته گذشته تلفات جاني قابل توجهي بر جاي گذاشته است.

به گزارش سرويس «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين كارشناسان معتقدند الگوهاي پيچيده وزش باد تحت تاثير ذوب شدن يخ‌ها در قطب شمالگان، مناطق وسيعي از اقيانوس منجمد شمالي را در معرض جو بالاي آن قرار داده و اين سرماي تند و خشن را به انگليس و ساير نقاط اروپا آورده است.

به نوشته روزنامه اينديپندنت، آنها توضيح دادند: آب شدن يخ‌هاي قطب شمال مي‌تواند تحت تاثير سيستم‌هاي هوايي پرفشار بر فراز شمال روسيه باشد كه بادهاي بسيار سرد را از قطب شمال و سيبري به منطقه غرب اروپا و جزيرك‌هاي انگليسي آورده است. كارشناسان پيش بيني كرده‌اند كه زمستان‌هاي سردتر در پي آب شدن يخ‌هاي قطب شمال در انتظار مناطق غربي اروپا است.

europe-cold-weather-latest-


طبق آخرین خبرها شمار تلفات سرما در اروپا به 600 نفر رسيد و موج سرماي اروپا به آفريقا رسيد


سرما در كشورهاي مختلف اروپايي همچنان قرباني مي‌گيرد، بنابر اعلام مقامات اروپايي آمار كشته‌شدگان به 600 نفر رسيده‌ است.

به گزارش سرويس « حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ بارش شديد برف باعث شده كه ده‌ها هزار تن از ساكنان مناطق روستايي كشور‌هاي سرمازده در منازلشان حبس شوند.
مقامات كشور‌هاي روماني، صربستان، جمهوري چك، اتريش، ايتاليا، بالكان و لهستان اعلام كردند كه تلفات موج سرما در اين كشور‌ها رو به افزايش است.
در«كوزوو» سقوط بهمن دست كم به كشته‌شدن 7 نفر انجاميد. همچنين سه نفر ديگر در ميان برف‌ گير افتاده‌اند.

به گفته كارشناسان هواشناسي كشورهاي مختلف اروپايي موج سرما تا چند روز آينده نيز ادامه خواهد داشت.
سرماي هوا در برخي از مناطق از جمله هامبورگ آلمان باعث يخ‌زدگي درياچه اين شهر و مكاني مناسب براي اسكي‌بازان شده است.

موج سرما همچنين به بخش‌هاي شمالي تونس در آفريقا نيز رسيده و تاكنون 11 نفر بر اثر سرما كشته شده‌اند.
بارش برف كه از هفته گذشته در اين كشور آغاز شده باعث تخريب چندين ساختمان قديمي شده و بيشتر روستاييان در انبوهي از برف حبس شده‌اند.
به گفته مقامات داخلي تونس، بيشتر روستاييان ساكن بخش‌هاي شمالي اين كشور به آب و برق دسترسي ندارند.
به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، موج سرما از دهه 1960 ميلادي تاكنون در تونس بي‌سابقه بوده است.

europe-cold-weather-latest-aerial


http://isna.ir/isna/NewsView.aspx?ID=News-1947154

http://isna.ir/isna/NewsView.aspx?ID=News-1947650&Lang=P


در قطب شمال، مقدار یخ بسیار زیادی تا به حال آب شده است که دانشمندان یک تابستان بدون یخ در 2 تا 5 سال آینده را پیش بینی می کنند، ممکن است اولین بار در طول یک میلیون سال باشد!

یخچال های سراسر سیاره با سرعتی بیش از حدی که محققان انتظار داشتند رو به کاهش می رود که سبب نابودی یا خشک شدن رودخانه ها و دریاچه ها می شود، بی هیچ آبی برای محصولات کشاورزی و میلیاردها نفر نیز با کمبود مواد غذایی ناشی از کمبود آب مواجه می شوند. ممکن است بپرسید، علت اصلی این صدمه و تخریب محیط زیست چیست؟ شاید شگفت انگیز باشد، علت اش صنعت زغال سنگ یا خودرو یا هواپیما یا قطار یا قایق یا کشتی نیست. علتش انتشار گاز گلخانه ای متان است که در اصل توسط صنعت دامداری تولید می شود. بنابراین، ما برای حل آن، باید سریعاً اقدام کنیم و وگان شویم.”

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی و راه حل موثر و عملی کاهش این بحران در مدت زمانی کوتاهی که داریم، لطفا کتاب های زیر در قسمت کتابخانه دانلود کرده و مطالعه نمائید، تمامی کتاب ها بهمراه منابع علمی هستند.

http://phce.org/books.html

taghire eghlim 20112Reducing Shorter Lived Climate Forcer