Categories
گرمایش زمین

هشدار: بالاترین حد گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۰۹ و خطر گرمایش جهانی مهار ناپذیر!

گزارش سازمان هواشناسی جهانی سازمان ملل (دبلیو ام او) نمایان ساخت که حتی رکود اقتصادی و تلاشها برای کاهش گازهای گلخانه ای، آنها را از رسیدن به بالاترین حد خود در سال ۲۰۰۹  باز نداشت.

دانشمندان با خاطر نشان کردن این امر که از دوران پیش صنعتی، دی اکسید کربن % ۳۸ درصد و متان % ۱۵۸ افزایش یافته، همچنین از افزایش اخیر متان در جو خبر دادند که بین سالهای ۲۰۰۷ تا  ۲۰۰۹ مشاهده شده.

دبیر کل “دبلیو ام او”، “میشل ژرو” هشدار داد که تداوم گرمایش و انتشار بیشتر متان ناشی از پرمافراست (لایه همیشه منجمد دائمی زمین) قطب شمال و تالابها می تواند مرحلۀ بحرانی را تشدید کند که سبب گرمایش جهانی مهار ناپذیری خواهد شد.

 

متان موجود در پرمافراست چیست؟

 

 

 

 

در داخل یک ساختار جامد و کریستالی از آب در کف اقیانوس های زمین بشکل رسوب ، مقادیر عظیمی از متان وجود دارد. مقدار هیدرات متانی که در زمین وجود دارد کاملا شکه کننده است: 3 هزار برابر متانی است که در اتمسفر یافت می شود.

 

هیدرات متان در قطب های شمال و جنوب وجود دارد. دانشمندان تخمین زده اند که حدود 400 میلیارد تن متان یخ زده در قطب جنوب وجود دارد و هنگامیکه بخشی هایی از یخ ها در این مناطق شروع به از هم پاشیدن کنند، متان بتدریج در اتمسفر آزاد می گردد.

 

می توانید این صحنۀ وحشتناک را تصور کنید: اگر تمام یخ ها در قطب جنوب کاملا ناپدید شود، 400 میلیارد تن متان در اتمسفر آزاد خواهد شد!

 

بدون کلاهک یخی، دریا، بیشتر حرارت خورشید را در خود نگه خواهد داشت. دمای بالاتر، باعث می شود که ذخایر عظیم گاز متان که در حال حاضر در لایۀ منجمد زمین و بستر اقیانوس به دام افتاده اند، آزاد گردند.

 

 

 

 

بر طبق نظر “دایان دومانوسکی”، در گزارشی با عنوان “پایان تابستان بلند”، ذکر شده که این رخداد، پیشاپیش در حال حاضر در سیبری در حال وقوع است و در طی چهل سال گذشته، دمای متوسط آنجا تا 4/5 درجۀ فارنهایت افزایش داشته است. منطقۀ ای وسیع به اندازۀ مساحت فرانسه و آلمان وجود دارد که تخمین زده شده حاوی 70 میلیارد تن گاز متان است که پنج برابر سریعتر از آنچه پیش بینی شده، شروع به آب شدن و آزاد کردن متان نموده است. محققان دانشگاه آکسفورد و سیبری در سال 2005 گزارش دادند که 1 میلیون کیلومتر مربع از این لایۀ منجمد شروع به آب شدن کرده است. در بخشهایی از قطب شمال، آزاد شدن متان در چندین ناحیه به اندازۀ 60 درصد، افزایش داشته است.

 

 

 

دبیر کل “ژرو” خواستار توقف کامل آلاینده ها شد و اظهار داشت: “اگر ما به روال گذشته ادامه دهیم، به سطحی از   غلظت جوی دست نخواهیم یافت که امکان رسیدن به هدف دو درجه ی سانتیگراد را فراهم کند. متخصصان کشورهای منطقه شمال همچون نروژ نیز در سالهای اخیر افزایش شدید سطوح متان را در جو ملاحظه کرده اند.

 

غلظت متان در “اسوالبارد”  بسیار بالا و بسیار نگران کننده است. ممکن است به این علت باشد که “پرمافراست” در حال ذوب است و متان پخش می شود و اگر به این علت باشد، معنایش این است که ما در حال رسیدن به  مرحلۀ بحرانی هستیم. به این معناست که ما روندی تسریع کننده را به کار انداخته ایم، فرآیندی که خود را تقویت می کند تا گرمایش جهانی حتی از این هم سریعتر به پیش رود.    

 

 

دانشمندان آمریکایی و کانادایی به قطب شمال سفر کرده و اشاره کرده اند که گاز متان زیادی از ذوب لایه منجمد زمین خارج می شود که مقادیر بیکرانی از متان را در زیر سطح یخ زده ذخیره می کند.

 

تحقیق دیگری نیز نشان داده است دما در قطب شمال چقدر بسرعت افزایش می یابد، خیلی سریعتر از بقیه جهان. این یعنی میزان عظیمی از متان می تواند خیلی سریع از خاک منجمد شده خارج گردد که یک فاجعه کامل برای حیات روی زمین خواهد بود.  

 

 

آیا آزاد شدن متان از لایۀ منجمد دائمی زمین قبلا هم روی داده است؟

 

زمین شناسان کشف کرده اند که یک فاجعه بخاطر آزاد شدن ناگهانی متان حدود 55 میلیون سال پیش رخ داد، که در آن هیدرات متان ناگهان در سطح آب ها آزاد شد، که سبب شد تا سیاره با سرعت بسیار بالایی گرم شود و سبب مرگ جانداران و تخریب آب و هوای زمین شد که بمدت 100 هزار سال باقی ماند.

 

علاوه بر این رویداد، فاجعۀ مشابه دیگری نیز 250 میلیون سال پیش در پایان دورۀ “Permian” رخ داد، که در آن انفجار متان واقعا تمام حیات را از روی زمین از بین برد.

 

اکنون زمان آن است تا سهم مان را در برابر گرمایش زمین انجام دهیم. این یک حقیقت ثابت شده است که انسان ها تنها علت بزرگ گرمایش زمین هستند. اکنون عمل کنید. اجازه ندهید تا تاریخ زمین شناسی تاریک سیاره دوباره تکرار شود.

 

متان حدودا 72 برابر قوی تر از دی اکسید کربن است و تنها 12 سال در جو باقی ماند، اما اثر گرمایشی بسیاری بالایی دارد، بنابراین یک حقیقت روشن است؛ اگر ما مصرف گوشت و پرورش دام را متوقف کنیم، یکی از گازهایی که بیشترین گرما را در خود حبس  می کند که متان است را نیز حذف کرده ایم. و از آنجایی که این گاز خیلی سریع از اتمسفر ناپدید می شود، سیاره تقریبا فورا سرد می شود. که مشکلاتی نظیر ذوب لایه منجمد خاک را از بین می برد که اگر هیچ کاری برای توقف آن نکنیم متان بیشتری آزاد خواهد کرد.  

 

اگر فقط بر کاهش دی اکسید کربن تمرکز کنیم، فایده ای نخواهد داشت، زیرا دی اکسید کربن تا هزاران سال در جو باقی می ماند، بنابراین حتی اگر امروز آلاینده های دی اکسید کربن را متوقف کنیم، زمین همچنان بمدت چندین دهه به گرم شدن، ادامه خواهد داد. فرصت بسیار کمی برایمان باقی مانده است، پس بیایید بر سریع ترین و موثرترین و کم هزینه ترین و اقتصادی ترین راه حل که هم به سود مردم است و هم به سود دولت ها تمرکز کنیم. بیایید گاز متان را متوقف کنیم، بیایید گیاهخوار باشیم، بعد از آن فرصت کافی خواهیم داشت تا بر انرژی تجدید پذیر سرمایه گذاری کنیم.

 

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gBZf72FKawWIaof_mqRje4QqKifg?docId=CNG.e713b74f11e700b9b9cc9978ac3db0ec.781

http://newsinfo.inquirer.net/breakingnews/world/view/20101124-305141/Greenhouse-gases-rise-to-record-levels-in-2009WMO

http://environment.newscientist.com/article/mg18725124.500.html

http://www.terranature.org/methaneSiberia.htm

http://www.worldwatch.org/files/pdf/Livestock%20and%20Climate%20Change.pdf

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=14288215

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/10/071025174618.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Methane_clathrate

http://www.coastalpost.com/05/01/08.htm

http://www.sciencedaily.com/releases/2005/02/050223130549.htm

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام