نگاهی عمیق تر به روند گیاهخواری در مغولستان.

 رسانه برجسته EurasiaNet.org که به بررسی تحولات در آسیای مرکزی و قفقاز می پردازد، اخیراً مقاله ای منتشر کرد با عنوان “روند گیاهخواری در مغولستان”  که از خبرنگار، “ییگال شلایفر” در ترکیه بود. مقاله او در پاسخ به مقاله ای است که در اوایل همین ماه توسط همکارش در “یوراسیا نت”، اندرو کولن منتشر شد، با نام “عصیان گیاهخواری بر علیه فرهنگ گوشتخواری در مغولستان” که در مورد محبوبیت حیرت انگیز رژیم گیاهخواری در کشوری که از فرهنگ گله داری برخوردار بوده، اخباری مهیج ارائه میدهد.

آقای شلایفر نوشت: “مقاله برجسته اندرو کولن در یوراسیانت، در ۳ ژوئن در مورد شکل گیری روند گیاهخواری در مغولستان، تا مدتی پس از خواندن آن، همچنان فکرم را به خود مشغول کرده بود. لذا تصمیم گرفتم برای اندرو نامه ای بنویسم و از او بخواهم برایم بگوید که چطور بررسی روند بعید گیاهخواری در کشور، به ذهن او خطور کرد. 

مقاله آقای کولن دلالت بر این داشت که رستوران های گیاهی سراسر مغولستان که مورد بازدید او قرار گرفته بودند، همگی از یک فلسفه در مورد زندگی، تبعیت میکردند.

او نوشت: “آنچه که براستی سبب شد در این مورد مطلب بنویسم، شگفتی من از پیشرفت گیاهخواری در بین مردمی  بود که به طور گریز ناپذیر، با دامداری و گوشتخواری ارتباط داشتند و مهم تر از آن، معانی عرفانی نهفته در رژیم گیاهخواری نظرم را جلب کرد.

آلتانزایا، از صاحبان یکی از مشهورترین رستورانهای گیاهی مغولستان، به نام “لونا بلانکا”، به من گفت: “من با لاماهایی که گوشت میخورند، مخالف هستم…” و افزود: “چطور میتوانید برای همه ی موجودات، دعا کنید و همچنان گوشت آنها را بخورید؟”

او مقاله اش را با دیگر دلایلی که مردم مغولستان را به پیروی از رژیم بدون گوشت تشویق میکند، ادامه میدهد. “گیاهخواران مغولستان، در مورد روش زندگی شان به شدت جدی عمل میکنند… آنها عمیقاً بر این باورند که گیاهخواری، اثری قوی و مثبتی بر سلامت آنها دارد. بسیاری نیز احساس میکنند که گیاهخواری کلیدی است برای توقف تغییرات آب و هوایی،  و اساساً نجات جهان… و در نهایت اینکه، نگرانی افراد برای سلامت خودشان و محیط زیست و  اتخاذ تصمیمات آگاهانه برای کمک به جسم و جهان شان، برای مغولستان نیز خوب است.”  

http://www.eurasianet.org/node/61326

http://www.eurasianet.org/node/61212

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *