haje sabz03

مکه به دنبال ‘حج سبز’

haje sabz03

 

 

از حج به عنوان بزرگترین گردهمایی سالیانه مردم در جهان نام برده می‌شود. به گفته طرفداران محیط زیست، حضور چنین جمعیت عظیمی در یک مکان برای چندین روز می‌تواند بر پدیده تغییرات آب و هوایی تاثیر داشته باشد. پروفسور عبدالعزیز سروجی، استاد محیط زیست در دانشگاه ام القری در مکه می‌گوید: “اکثر زائران به محیط زیست اطرافشان توجهی ندارند.” گفته می‌شود مکه در ایام برگزاری مراسم حج احتمالا به یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان تبدیل می‌شود.
بقایای غذا، دود اتومبیل‌ها، اتوبوس ها، و تمام انرژی که در هتل ها و محل‌های اسکان زائران استفاده می‌شود، تاثیر مخربی بر طبیعت دارد.

   

haje sabz01     
پروفسور سروجی مشخصا به استفاده وسیع از بطری‌های پلاستیک آب توسط زائران اشاره کرده و می‌گوید: “این بطری‌ها باعث آلودگی گسترده محیط زیست می‌شود. اما در صورتی که بتوان این بطری‌ها را بازیافت کرد، می ‌توان از آنها کالاهایی مثل فرش، و لباس‌های گرم تولید کرد.”
ده‌ها میلیون از این بطری‌های پلاستیک آب پس از مصرف به سطل زباله انداخته نمی‌شوند. بلکه در عوض زائران پس از مصرف، آنها را در خیابان‌های مکه و در مناطقی که مناسک حج در جریان است، رها می‌کنند.”

 

haj

 

چالش جدی مقامات مکه : چگونه می‌توان سه میلیون زائر را به انجام “حجی سبز” تشویق کرد

 

haje sabz02


مقامات در تلاشند تا مکه را در ایام حج به شهری که از نظر زیست محیطی قابل قبول باشد، تبدیل کنند. اسامه البار، شهردار شهر مکه می‌افزاید: “ما از شرکت‌های بین المللی خواسته‌ایم تا یک ایستگاه عظیم انرژی خورشیدی را در کشور ایجاد کنند که بتوان از آن در تامین انرژی مساجد، هتل ها، خیابان و تونل ها در شهر مکه استفاده کرد.” همه ساله در ایام حج مقادیر بسیار زیادی زباله غیر قابل بازیافت تولید می شود. آقای البار همچنین از ایجاد یک سیستم حمل و نقل زیر زمینی که تمام شهر مکه را شامل خواهد شد، خبر داده است.
این سیستم حمل و نقل با هدف کمک به حل معضل ترافیک سنگین شهر مکه در ایام حج به راه خواهد افتاد. اما بعضی از کارشناسان محیط زیست همانند پروفسور سروجی می‌گویند بنزین ارزان و علاقه مردم سعودی به داشتن اتومبیل‌های بزرگ، باعث می‌شود که مقامات رغبتی به ساخت یک شبکه حمل و نقل نداشته باشند.
آقای سروجی با اشاره به این که مسلمانان دست کم یک بار در عمرشان به مراسم حج می‌آیند، گفته است که اکثر زائران از طریق هوایی به عربستان سعودی می‌آیند و سیستم حمل و نقل هوایی هم تاثیر مخربی بر محیط زیست دارد. به گفته این استاد دانشگاه “ازدیاد این پروازها می‌تواند باعث تخریب لایه اوزون شود.”

آقای سروجی دو راه حل ساده برای شهر مکه در ایام حج پیشنهاد می‌کند:

  • یکی ممنوعیت تردد خودروها در مسیرهای مشخص
  • قرار دادن سطل‌های زباله برای بازیافت زباله‌ها در سطح شهر.

 

پروفسور سروجی با ابراز تاسف می‌گوید: “پدیده تغییرات آب و هوایی اولویت اصلی زائران حج نیست.”

 

 امیدواریم امسال زائران گرامی، سفر معنوی پر برکتی داشته باشند و همیشه در همه جا به محیط زیست خود احترام بگذارند و از آن محافظت نمایند.

 

منبع:

www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20112400

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *