مردم جزیره پاناما آماده میشوند تا محل زندگی خود را ترک کنند.

 مردم بومی “کونا” که صدها سال در شبه جزیره ای در شمال غرب پاناما زندگی کرده اند، به طور فزاینده تحت تأثیر  پیامدهای تغییرات اقلیمی نظیر بادهای شدید، طوفان و امواج بلند قرار داشته اند، طوریکه گاهی تا چند روز تا قوزک پا و زانوی افراد در آب فرو میرفت. همچنین با برداشت و اسیدی شدن بسیاری از صخره های مرجانی سواحل که قبلاً حفاظی برای مردم بوده اند، شرایط بدتر نیز شده است.

به پیش بینی سازمان ملل تا آخر قرن، میزان افزایش سطح آب اقیانوسها به ۵۹ سانتی متر خواهد رسید. ولی در این برآوردها، ذوب سریع صفحات یخی قطب شمال و گرینلند را برآورد نکرده اند و دانشمندان اخیراً هشدار داده اند که سطح اقیانوس ها ممکن است تا 2 متر افزایش یابد.

از این رو، با بدتر شدن شرایط اقلیمی، حدود ۳۲ هزار نفر از مردم جزیره، خود را آماده میکنند تا از پاناما نقل مکان نمایند. در دیگر نقاط جهان نیز کشورهای جزیره ای نظیر پاپوا گینه نو، وانواتو و فیجی نیز باید به خاطر افزایش  سطح آب دریا و اثرات آن همچون سیل گرفتگی ساختمانها و جاری شدن آبهای شور به محصولات، نقل مکان کنند.

هکتور گازمان، بیولوژیست دریایی در مرکز تحقیقاتی استوایی اسمیت سونیان، در پاناما گفت: “موضوع، دیگر این نیست که دانشمندان تغییرات اقلیمی را مسبب افزایش سطح آب دریا و سیلزدگی مردم بدانند. این موضوع در جهان واقعی در حال وقوع است.”           

تهدیدات تحمیلی ناشی از گرمایش جهانی قریب الوقوع هستند؛ آنها اکنون بوقوع می پیوندند، آنها را می توانید  از طریق پدیده آوارگان اقلیمی در سراسر جهان بخاطر بلایای بسیار، بالا آمدن سطح آب ببینید.       

بالاآمدن آب دریا مردم را مجبور میکند تا خانه هایشان را از دست بدهند، خانه های اجدادی شان، تا برای گدایی جای دیگری بروند؛ وقار خود را هم از دست میدهند، همه چیز را از دست میدهند، نه فقط دارایی های مادی، بلکه عزیزانشان را هم از دست می دهند.

ما باید در زمانیکه هنوز فرصت هست تغییر کنیم. پس لطفاً، همگان، سبزیجات بکارید، گیاهخوار باشید و ما می توانیم بعداً وقتی که سیاره را نجات دادیم حافظ محیط زیست باشیم. زیرا تغییر به انرژی تجدید پذیر از نظر اقتصادی بسیار هزینه بر و زمان بر است، اما اکنون با حذف گوشت و محصولات حیوانی، گاز متان را کاهش می دهیم که این امر در عرض مدت کوتاهی سیاره را خنک می گرداند. زیر اثر گرمایشی متان 72 برابر اثر گرمایشی دی اکسید کربن است. پس اول باید بر متان تمرکز کنیم که از دامداری حاصل می گردد.

http://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFN1815479220100711?pageNumber=4&virtualBrandChannel=0

http://www.care2.com/causes/global-warming/blog/paradise-denied-climate-change-refugees-in-panama-and-elsewhere-flee-to-mainland

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *