محققان کانادایی: امروزه توقف انتشار دی اکسید کربن، تغییرات اقلیمی را متوقف نمی کند


محققان “دانشگاه کالگری” و “دانشگاه ویکتوریا” در کانادا با استفاده از مدل برداری کامپیوتری اثرات زیست محیطی کاهش آلاینده ی دی اکسید کربن تا حد صفر تا سال ۲۰۱۰  و ۲۱۰۰ را تخمین زدند و نتایجی را پیش بینی کردند که تا سال ۳۰۰۰ می باشند.

در نهایت شگفتی محققان، این مدل برداری نشان داد که تغییرات اقلیمی حتی در صورت فقدان هرگونه آلاینده ای همچنان به مدت مدیدی جو را گرم خواهد کرد. در نتیجه…

بلایا اجتناب ناپذیرند، از جمله ی آنها خشک شدن % ۳۰ از بخشهای آفریقای شمالی است. به علاوه گسترش گرما می تواند دمای آبهای اعماق اقیانوسها را تا بالغ بر ۵ درجه افزایش دهد و در نتیجه سبب فروپاشی منطقه ی یخی پهناور در غرب قطب جنوب شود که منجر به افزایش چند متری سطح آب اقیانوسها خواهد شد. 

 

پروفسور جغرافی دانشگاه کالگری، “شان مارشال” اظهار داشت: “حتی اگر تغییر رفتار دهیم و کل جامعه را تغییر دهیم، کماکان آینده آبستن وضعیتهای بد بیشماری است.” ولی وی خاطر نشان کرد که به رغم اثر بلند مدت آلاینده دی اکسید کربن در حال حاضر، همچنان کاهش آنها ضروری است و با اینکار مقداری از اثرات زیانبار همچون  از دست رفتن یخ دریای قطب شمال را می توان کند یا حتی از بین برد.

 

این مطالعه بر تحقیقات دیگر صحه می گذارد مانند پژوهش انجام شده توسط دکتر “دیوید آرچر” در “دانشگاه شیکاگو”، آمریکا  که پی برد از آنجا که دی اکسید کربن تا این حد در جو پایدار می ماند، کاهش آن به تنهایی در جبران تغییرات اقلیمی نتیجه بخش نخواهند بود. در نتیجه تعداد اندک اما فزاینده ای از متخصصان اقلیمی و موسساتی همچون “انستیتوی اقلیمی” و “شورای قطب شمال” خواستار تدابیری برای تمرکز بر کاهش متان،    ازن سطح زمین و کربن سیاه هستند که همگی آنها با سرعت بسیار بیشتری از جو برطرف می شوند.

 

دانشمندان اقلیمی مرتب بیش از پیش به ما می گویند که اگر صنعت دامداری را کاهش دهیم، متان را کاهش خواهیم داد. که سریعترین راه برای خنک کردن کره زمین است، زیرا دی اکسید کربن حاصل از سوخت فسیلی بر اساس تحقیقات ممکن است که ده ها هزار سال طول بکشد تا از اتمسفر بیرون رود و سیاره را خنک کند. اما متان، اثر گرمایشی بسیار بیشتری از دی اکسید کربن دارد و به طور متوسط در عرض ۱۰ تا 12 سال ناپدید می شود. جدید ترین گزارش از دکتر دانشمند «آی پی پی سی» کیرک اسمیت در آمریکا گفت که متان می تواند بطور متوسط در طی ۲۰ سال، ۶۰ تا ۱۰۰ برابر داغتر از  دی اکسید کربن باشد. بنابراین اگر متان کم شود، گرمایش بلافاصله کم خواهد شد. بنابراین راهی که ما گاز متان را کم می کنیم، بوسیله ی کاهش پرورش حیوانات است. ما باید به رژیم گیاهی، رژیم فاقد محصولات حیوانی تغییر رویه دهیم.   

 

http://www.theglobeandmail.com/news/national/prairies/new-study-suggests-climate-change-would-continue-even-without-greenhouse-gases/article1863311/

http://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFN0828153820110109?pageNumber=2&virtualBrandChannel=0

http://www.ctv.ca/CTVNews/SciTech/20110110/climate-change-greenhouse-gases-study-110110/

http://www.huffingtonpost.com/2009/02/24/david-archer-carbon-dioxi_n_169708.html

http://www.climate.org/topics/international-action/Mitigation_of_Short-Lived_Greenhouse_Gases.html

http://www.atmos-chem-phys.org/8/1723/2008/acp-8-1723-2008.pdf

http://www.worldpreservationfoundation.org/Downloads/ReducingShorterLivedClimateForcersThroughDietaryChange.pdf

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *