ماهیگیری تجاری زندگی دلفین ها و نهنگ ها را بخطر می اندازد.

 برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (یونپ) گزارشی را منتشر کرده است که خطر  چشمگیری را برای این پستانداران دریایی بویژه توسط  اقدامات ماهیگیری در حجم بالا هشدار میدهد. این مطالعه اظهار داشت که ۸۶ درصد از همه نهنگ های دنداندار بطور جدی توسط  گرفتار شدن یا صید شدن در تورهای ماهیگیری و دیگر  انواع وسایل ماهیگیری تهدید میشوند. بعنوان نمونه، دانشمندان اظهار کردند که دلفین رودخانه بایجی چین برای چندین سال در رودخانه “یانگ تسه” مشاهده نشده است و همچنین نهنگ واکیتا که در خلیج شمالی کالیفرنیا زندگی میکند، جمعیتش فقط به  ۱۵۰ عدد در حیات وحش کاهش یافته است. هر دو این گونه های جانوری بخاطر گرفتار شدن در وسایل ماهیگیری به تعداد زیاد از بین رفته اند.

دبیرکل یونپ، “الیزابت مرما” اظهار کرد که دولت ها باید تلاشهای خود را برای به اجرا درآوردن  اقدامات حمایتی جهت بقاء گونه های نهنگ افزایش دهند.

امید است همه کشورها هم اکنون برای اقدام جهت حمایت از زندگی این موجودات و همه  موجودات ارزشمند متحد شوند.

ما باید ماهیگیریی را متوقف کنیم. زیرا برای  بقای ما بسیار مهم است. نه تنها صید بیش از اندازه نابودی آبزیان مطرح است، بلکه کشتار جانبی نیز وجود دارد. مثلا هنگام صید کشتی های بزرگ، لاک پشت های دریایی و صدها هزار مرغ دریایی و  صدها هزار کوسه نیز هر سال بی هدف مورد کشتار آنها قرار می گیرند.

جهت جلوگیری از این صید ویرانگر، تنها راه چاره رژیم وگان می باشد که هیچ چیزی از ماهی های دریایی را نخوریم. دریا به ما انواع دیگر  غذا را هدیه می دهد؛ انواع گوناگون گیاهان دریایی با قدرت تغذیه فوق العاده. که حتی تا ابد می توانیم  بوسیله آن زندگی کنیم. ما باید از یک دریای زنده و سالم، که با سلامت خود ما ارتباط دارد، حفاظت نمائیم.

http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=33677&Cr=unep&Crl

http://www.physorg.com/news184500664.html

http://www.cms.int/reports/small_cetaceans/general_summary.htm

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *