صفحه یخی در غرب قطب جنوب در حال فروپاشی است.

 در طول چند سال گذشته، برآوردها در مورد میزان ذوب یخ های قطب جنوب، بر اساس افزایش سطح دریا، روز به روز در حال افزایش است و مقدار آن از صفر، به مقدار قابل توجهی رسیده است. اخیراً دانشمندان دریافته اند که یخ های قطب جنوب، حدود % ۱۰ در افزایش سطح دریا نقش دارند، و یکی از بزرگترین یخچالهای قطب جنوب، عامل عمده این امر است.

در تلاش برای شناسایی علت و خطرات این رویداد، تیمی به سرپرستی “تحقیق بریتانیا از قطب جنوب” یک زیردریایی بدون سرنشین به زیر یخچال جزیره “پاین آیلند” در غرب قطب جنوب فرستاد، تا با توجه به میزان نمک  در آب، درجه دما و اکسیژن آب سرعت ذوب یخها را  اندازه گیری نماید. این زیردریایی به طور غیرمنتظره دریافت که این یخچال طبیعی، دیگر به کوه یخی زیر آب که روند جاری شدن یخها به دریا را کند می کرد، متصل نیست. در عوض آب های گرم دریا به حفره ایجاد شده در کوه یخی وارد میشوند و موجب آب شدن آن از پایین می گردند.

لذا این یخچال، به یکی از سریعترین یخ های در حال ذوب قاره تبدیل شده و این امر، ۴ برابر سریعتر از ۱۰ سال پیش روی میدهد. این یافته ها، نگرانی در این مورد را افزایش میدهد که با وجود این نقطه ضعف در منطقه قطب جنوب، و فروپاشی کل صفحه یخی در غرب قطب جنوب، سطح دریا ۵ متر افزایش یابد.

لایه ی یخی غرب قطب جنوب در حال آب شدن است، همراه با پیش بینی بالا آمدن  ۳٫۳ متری سطح آب دریاها که  شهرهایی چون نیویورک، واشنگتن دی سی، و سانفرانسیسکو را تهدید می کند و اگر کل یخ قطب جنوب و گرینلند  آب شوند آنگاه سطح آب دریاها میتواند تا ۷۰ متر بالا بیاید که برای اکثر موجودات روی زمین کشنده یا فاجعه آمیز خواهد بود. امیدواریم که همۀ مردم بموقع بیدار شوند تا فوریت وضعیت را درک کنند، و به راه حل این بحران خطرناک که پیش روی ماست، پی ببرند. که عبارت است از این که ما باید به فطرت دلسوز و شفقت آمیز درون قلب خود بازگردیم. وگان شدن در سطح جهانی به معنای پیشرفت شفقت است که همه ی فرهنگها را ارتقا می دهد و یکپارچه خواهد کرد و بهشتی هماهنگ را بر روی زمین خلق خواهد کرد.   

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science_and_environment/10354118.stm 

http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/LDE65H1C5.htm http://www.physorg.com/news196255601.html

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/02/090205142132.htm

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *