شواهدی دال بر وجود ارتباط میان ذوب یخها و زلزله.

تیمی از دانشمندان آمریکایی مشخص کرده اند که تغییرات اقلیمی و ذوب یخها، عامل ایجاد زلزله هایی به مقیاس ۷ تا ۷٫۵ ریشتر در سال ۱۸۱۱ و ۱۸۱۲، در گسله نیو مادرید در وسط قاره آمریکای شمالی، بوده است، آن هم در حالی که این منطقه عموماً زلزله خیز نیست.

پس از یک دهه تحقیق بر روی این گسل، محققان دریافته اند که …

هیچ مدرکی دال بر افزایش فشار که بتواند به طور معمول وقوع زلزله را پیشگویی کند، وجود ندارد. آنها در عوض اینطور نتیجه گرفتند که این فشار در اثر یک رویداد زمین شناسی  نظیر بلند شدن کوه های سنگی روی داده است و بعد در انتهای عصر یخی قبلی، وقتی صفحات یخی در حال ذوب به سوی رود می سی سی پی روانه شدند، جریان اضافی آب مقدار زیادی از رسوب ها را   شسته و فشاری که بر روی پوسته زمین بوده را برداشته است و درنتیجه فشار ذخیره شده آزاد گشته و در آن زمان زلزله روی داده است.

پروفسور اریک کالایس از دانشگاه پوردو گفت: “ما میدانیم که چرا با برخورد صفحات زمین، مثلاً در کالیفرنیا، زلزله روی میدهد، اما این همیشه برای ما سؤال بوده که چرا زلزله در وسط قاره روی داده، و روی سطح هیچ تغییر شکلی مشاهده نشده است. فرضیه ما این موضوع را با عاملی خارجی ناشی از تغییرات اقلیمی ربط میدهد، و وقوع زلزله را با ذوب صفحات یخی مرتبط میداند.”  

دانشمندان کشف کرده اند که زلزله ها با گرمایش جهانی در ارتباط هستند. چون، وقتی که یخ در قطبین آب میشود- قطب شمال و جنوب- گرین لند تحت فشار است، فشار به لایه های زمینی منتقل میشود که میتوانند  جابجایی را موجب شوند و باعث زلزله میشوند.

 

بنابراین ما جوّی را که در آن زندگی می کنیم، می آفرینیم.  

 

اگر همگان جوّی هماهنگ خلق کنند، سیارۀ ما در صلح خواهد بود. به علاوه این به محافظت از ما نیز کمک خواهد کرد و همچنین باید به پیشگاه ملکوت دعا کنیم که به بیداری نوع بشر، بیداری ما کمک کنند، تا که همگی گیاهخوار، و نیکوکار باشیم و از سیارۀ گرانبهایمان محافظت کنیم.

با گیاهخواری و روی آوردن به کشاورزی ارگانیک، گرمایش جهانی در مدت کوتاهی متوقف می گردد.  

http://x-journals.com/2010/new-theory-links-climate-process-the-melting-of-the-ice-sheet-and-mid-continent-earthquakes/

http://www.purdue.edu/newsroom/research/2010/100730CalaisNewMadrid.html

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *