سواحل دریای اطلس در لیبریا به سرعت در حال فرسایش هستند.

خانه ها در کرانه های لیبریا در کنار دریا، به خاطر فرسایش ساحلی ناشی از افزایش سطح دریا و دیگر عوامل مرتبط با تغییرات اقلیمی،  در حال ریزش است. 

رکوردهای دولتی نشان میدهد که به عنوان مثال در منطقه باچانان، در سالهای اخیر حدود ۲۵۰ نفر خانه های خود را  از دست داده اند و ۱۰ متر از سواحل این منطقه عقب نشینی کرده است…

 

در دیگر مناطق پرجمعیت ساحلی نیز، بر اساس برآوردهای آژانس محیط زیست لیبریا، سالانه حداقل ۳ متر از سرزمین از بین میرود و از سال ۲۰۰۵ تاکنون، تنها در یک شهر، ۵۰ متر از ساحل از بین رفته است. برخی از خانواده ها که امکان انتقال به مکان دیگری را ندارند، در حال حاضر هنوز در بخشی از خانه شان که به زیر آبهای در حال افزایش نرفته است، زندگی میکنند.

 

یوسف گاری، رهبر تیم زیست محیطی محلی، برای برنامه زیست محیطی سازمان ملل (یو ان دی پی) بیان داشت که اثرات پیامدهای گرمایش جهانی، با حفاری های نامنظم و برداشت زیست ناپایدار چندل ها محسوس تر شده است، چراکه آنها همچون حصاری طبیعی در مقابل موج های طوفانی از منطقه حمایت می کردند.

دولت لیبریا اعلام کرده که به منظور حفاظت از زیرساخت ها طرحی کوتاه مدت را اجرا میکند، اما برای پروژه های مهم با کمبود منابع مواجه است. همچنین متخصصان ابراز نگرانی میکنند که جوامع پرجمعیت در کرانه های آفریقای غربی، به زودی با فرسایشی مشابه روبرو میشوند.             

 

موضوع خیلی جدی است. بالا آمدن سطح دریا، زندگی نیمی از جمعیت دنیا را که در حد ۲۰۰ كیلومتری خط ساحلی زندگی می كنند، تهدید می کند.

 

تا کنون ۱۷ میلیون نفر در بنگلادش، عمدتا بخاطر فرسایش نواحی ساحلی مجبور به ترک خانه هایشان شده اند.

 

در انگلستان نیز، تاکنون چندین مصیبت در اثر طغیان آب نواحی ساحلی اتفاق افتاده اند و کمیتۀ ملی محیط زیست  وقایع بیشتری را پیش بینی کرده. بخشی از این وقایع به این حقیقت بر می گردند كه بیش از ۲۶ میلیون نفر در انگلستان در نواحی ساحلی زندگی می كنند، و ۴۰ درصد از كارخانجات صنعتی انگلستان نیز در نواحی ساحلی و یا  نزدیك به ساحل قرار دارند. این شرایط تنها بدتر می شود و  بهبود نمی یابند، مگر اینكه دلیل وقوع آنها را متوقف نماییم. یعنی توقف پرورش احشام  و مصرف گوشت است. 

 

اگر انسانها بسوی رژیم وگان تغییر رویه دهند، زمین فورا شروع به خنک شدن می كند و بسیاری از این مسائل دشوار حتی می توانند بهبود یابند. بنابراین لطفا، گیاهخوار باشید و اعمال نیكو انجام دهید، تا سیاره و تمام موجودات روی آنرا نجات دهیم.

 

http://www.starafrica.com/en/news/africa/article/into-the-atlantic-liberian-homes-destr-82616.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *