سازمان ملل از دولتها خواست تا برای ناپایداری بیشتر منابع غذایی آماده شوند.

در پی رویدادهای اخیر در روسیه و پاکستان به خاطر خشکسالی، حریق و سیلاب های ناشی از تغییرات اقلیمی و از بین رفتن مقدار زیادی از محصولات، آگاهی عمومی از آسیب پذیری منابع غذایی جهان به افزایش قیمت ها انجامیده است و این امر به ایجاد فشار بر مردم و کشمکشهایی در بین آنها منجر شده که برخی از آنها به خشونت های کشنده ای انجامیده، همچون در موزامبیک که معترضان با افزایش % ۳۰ قیمت نان به ناگهان به خشم آمدند… و همچنین

قیمت گندم اروپا نسبت به قیمت سال ۲۰۰۹ آن % ۶۰ افزایش داشته و روسیه نیز اخیراً اعلام کرده که به خاطر خشکسالی شدید کشور، برداشت های ناکافی و تورم اقتصادی، منع صادرات گندم را تا یکسال دیگر تمدید میکند.

کشاورزان روسیه، با شدیدترین خشکسالی در ۱۳۰ سال اخیر مواجه بودند و متخصصان با مشاهدۀ شکاف های روی خاک بیان داشته اند که زمین ها آنقدر خشک هستند که تنها با حفر یک متر در زمینها میتوان به خاک مرطوب دست یافت.

خشکسالی امسال، برداشت سال آینده را نیز تحت تأثیر قرار داده و کشاورزان باید هم اینک به کشت محصول بپردازند تا محصولی پرثمر داشته باشند، اما بدون باران نمی توانند.

 

سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) در واکنش به این نگرانی ها اجلاسی را در ۲۴ سپتامبر برپا می نماید تا در مورد چگونگی حل این مسئله و ناپایداری های بالقوه آینده در زمینه مواد غذایی گفتگو شود.

دستیار دبیر کل توسعه اجتماعی و اقتصادی فائو سازمان ملل، حافظ غانم، هشدار داد که “با وجود آنکه تولیدات غلات امسال با وجود کاستی های اخیر در میزان محصولات، سومین رکورد بالا را دارد، ممکن است محصولات آینده در اثر شرایط اقلیمی نامناسب یا منع طولانی تر صادرات، به خطر افتد و به ناپایداری بیشتر قیمت ها در جهان بینجامد.

قیمت غلات نیز تحت تأثیر تقاضا برای گوشت قرار گرفته و مصرف غلات توسط دامها در سالهای ۲۰۰۸ / ۲۰۰۹  یک سوم منابع غلات جهان را به خود اختصاص داده است.”

 

رهبران کشورها باید کاری انجام دهند. مردم تمام کشورها باید کاری انجام دهند. فقط بخاطر اینکه هنوز می توانیم بخوبی اینجا بنشینیم و صحبت کنیم، چون هنوز در منطقۀ ما کمبود آب وجود ندارد یا قیمت مواد خوراکی افزایش نمی یابد، به این معنا نیست که چنین چیزی بزودی برایمان اتفاق نخواهد افتاد.

 

ما باید کاری برای اجتناب از این فاجعه انجام دهیم که برای میلیاردها نفر دیگر در حال رخ دادن است.

 

اکنون یک میلیارد گرسنه بدلیل تغییرات اقلیمی داریم و کمبود آب و مواد غذایی وجود دارند.  

 

لطفاً هم اکنون اقدام کنید. بسیار ساده است، فقط گیاهخوار باشید. فقط گیاهخوار بودن واقعاً در این لحظه کافی است. و برای آیندۀ طولانی مدت هم کافی خواهد بود.  

 

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5g5XHDaG7wDHVNPVRaIGKMobT8EwQ

http://www.fao.org/news/story/en/item/45178/icode/

http://www.thedailymaverick.co.za/article/2010-09-06-global-food-supply-under-serious-threat

http://www.monbiot.com/archives/2008/04/15/the-pleasures-of-the-flesh/

http://www.fao.org/docrep/010/ai465e/ai465e01.htm

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/pakistan/7947579/Floods-in-Pakistan-drought-in-Russia-and-a-global-wake-up-call.html

http://www.commodityonline.com/news/FAO-calls-for-emergency-meeting-on-global-grain-drain-31533-3-1.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *