دکتر رابرتز، متخصص قلب: انسان ها اساسا گیاهخوار هستند نه گوشتخوار. (قسمت اول)

 در این مقاله دکتر رابرتز دربارۀ اینکۀ انسان اساسا گیاهخوار است صحبت می کنند و در خصوص بیماری های قلبی- عروقی و ارتباط پروتئین موجود در گوشت قرمز و ماهی با بیماری هایی همچون پوکی استخوان حرف می زنند و راجع به هورمون ها و آنتی بیوتیک ها در صنایع دامپروری و ارتباط آن با بلوغ جسمی زود هنگام در دختران و پسران صحبت می کنند.
 

دکتر “ویلیام کلیفورد رابرتز”، متخصص قلب، از ایالات متحده آمریکا که گیاهخوار کامل نیز هستند، بیش از ۳۰ سال ریاست بخش آسیب شناسی در “مؤسسه ملی قلب، ریه و خون” را که بخشی از مؤسسات ملی سلامت، آژانس تحقیقاتی دارویی برای ایالات متحده است، بر عهده داشته اند.

ایشان به عنوان یک نویسنده تا به امروز بیش از ۱۴۰۰ مقاله و ۲۴ کتاب چاپ کرده اند. ایشان به عنوان سر دبیر ارشد، از سال ۱۹۸۲، در نشریه “مجله قلب شناسی آمریکا” به کار مشغول بودند، و در سمت مدیر اجرایی مؤسسه قلبی عروقی بایلور در تگزاس، آمریکا نیز خدمت کرده اند:


 

تعداد زیادی از مدارک علمی وجود دارد که نشان میدهد انسانها اساساً گیاهخوار هستند. ساختار دندان ما و روده های طولانی ما دو نمونه از این  موارد هستند.

 

دندان گوشتخواران اساساً بسیار تیز است. انسان فقط چند دندان تیز در جلوی دهانش دارد، اما اکثر دندان های ما صاف هستند و برای خرد کردن میوه ها و سبزیجات ساخته شده اند که قرار بوده از ابتدا نیز آنها را بخوریم.

مورد دیگر، طول روده های ماست. طول روده گوشتخواران بسیار کوتاه است.  یعنی ۳ برابر طول بدن شان. اما در انسان، طول روده ۱۲ برابر  طول بدن است. من ۱ متر و ۸۰ سانت هستم و روده ام، ۲۲ متر میباشد. لذا وقتی استیک می خورم، ممکن است ۵ روز طول بکشد تا از روده ام بگذرد. اما غذاهای گیاهی و میوه جات خیلی سریع و در عرض  ۱۲، ۱۸ ساعت هضم میشوند.

گوشتخواران با زبان شان غذا را برداشته و سریع می بلعند، در حالیکه انسانها و گیاهخواران غذا را مزه میکنند.

در مورد خنک کردن بدن: گوشتخواران عرق نمی کنند، اما گیاهخواران عرق می کنند. گوشتخواران برای خنک کردن بدن شان، نفس نفس می زنند.

موضوع دیگر ویتامین ث است. گوشتخواران خود میتوانند ویتامین ث بسازند. اما گیاهخواران ویتامین ث بدن خود را از طریق مواد غذایی بدست می آورند.

و در نهایت اینکه گوشتخواران پنجه دارند. گیاهخواران دست یا سم دارند. اینها تفاوتهای اساسی میان  گوشتخواران و گیاهخواران است. و مسلم است که ما به مشخصه های گیاهخواران بیشتر نزدیک هستیم تا  گوشتخواران.

 

بیشتر ما طوری زندگی میکنیم که گویی همه چیز خوار هستیم، ما گوشت می خوریم و همزمان میوه و سبزیجات نیز مصرف می کنیم. اما جای تردید نیست که برخی از فیلسوفان در ۲ هزار سال پیش بیان داشتند که انسانها بیشتر گیاهخوار هستند تا  گوشتخوار.

 

 

اثر رژیم غذایی انتخابی مان بر تندرستی و سلامتیمان در زندگی:

 

بیماریهای قلبی عروقی حدود % ۴۵ از مردم آمریکا را می کشد.  معمول ترین مورد در این زمینه، سخت شدن سرخرگهای قلب است، سخت شدن شاهرگها، (تصلب شرایین) که ماهیچه های قلب ما را تأمین میکنند. ما دچار حمله قلبی می شویم، یا گشاد شدن دریچه قلب که دیگر خون به خوبی پمپ نمیشود. لذا خون سبب میشود که  پای ما ورم کند، تنگی نفس بگیریم و نتوانیم از تپه بالا رویم. این یعنی مشکل قلبی. و یا اینکه در شب نتوانیم صاف بخوابیم. مشکل قلبی بزرگترین عامل بستری شدن افراد ۶۵ سال به بالا در بیمارستان های آمریکاست. اینها هزینه زیادی می برد!  حداقل ۵ میلیون نفر در کشور  به مشکل قلبی دچار هستند! مثل سرطان می ماند.

مصرف گوشت، خطر ابتلا به بیماری های ناشی از روش زندگی نظیر بیماری قلبی عروقی، سرطان، و دیابت را افزایش میدهد. برآورد شده است که چنین  بیماریهای مزمنی، سالانه از جهت هزینه درمان و کاهش بازدهی، برای اقتصاد آمریکا،  ۱ تریلیون دلار خرج بر میدارد.

بیشتر ما تقریباً هر روز گوشت و لبنیات می خوریم. بنابراین مسلم است که کسی نمی تواند تا سن ۹۰، ۱۰۰ سالگی عمر کرده و سالم بماند، و ۲۵ سال آخر عمر را به بیماری قلبی دچار نباشد.

اگر شما گیاهخوار باشید، می توانید خوش اندام بمانید، فشار خونتان پایین باشد، سطح کلسترول تان پایین باشد، و نیاز نیست در مورد بافتهای چربی اضافی نگرانی داشته باشید. وقتی وزن شما کاهش یابد، دیگر زیاد آسیب نمی بینید، و به کمر و زانوهایتان زیاد فشار نمی آید. و انرژی بیشتری دارید.

 

مسلم است که اگر مردم به گیاهخواری یا میوه خواری روی آورند، سلامت کشورها به شدت بهبود می یابد:

 

اگر کسی میخواهد عمر طولانی داشته باشد، اگر میخواهد رشد نوه هایش را شاهد باشد، نه تا ۱۰ یا ۲۰ سالگی، بلکه تا ۵۰ سالگی، و بداند که برای آنها چه روی میدهد، باید بتواند به نحوی زنده بماند! و با مسدود کردن روده ها با ماهیچه های گاو، نمی توان تا آن موقع زنده ماند.

در مورد رژیم غذایی، دکتر رابرتز عمیقاً تحت تأثیر نویسنده وگان کتابهای پرفروش، جان رابینز هستند. پس از خواندن کتاب ایشان در دهه ۱۹۸۰، دکتر رابرتز نیز به رژیم گیاهخواری روی آورده اند.

من کتاب جان رابینز را خواندم. پدرش یکی از بنیانگذاران شرکت تولید بستی لبنی بود. قرار بود که رابینز رئیس بعدی این شرکت باشد. اما او گیاهخوار شد، و ستیز آغاز شد. او در شرکت بستنی سازی نماند. بلکه کتابی نوشت به نام  “رژیمی برای آمریکای جدید” که این کتاب در طول یک شب زندگی مرا تغییر داد.

 

 

 

در اواخر دهه ۱۹۴۰، پزشکان غربی به آفریقا رفتند و در مورد سلامت جمعیت مورد تحقیق، مورد جالبی کشف کردند:

 

آنها متوجه شدند که بسیاری از بیماری هایی که در جهان غرب وجود دارد، در میان مردم آفریقا بویژه آنها که در مناطق روستایی اند، دیده نمی شود. به عنوان مثال، آنها شاهد بیماریهای تصلب شرایین، انسداد و سخت شدن دیواره رگها در این مردم نبودند. آنها در این مردم فشار خون بالا ندیدند. آنها ورم آپاندیس، ورم کیسه صفرا، سنگ کیسه صفرا، سنگ کلیه و مهم ترین بیماری شایع در میان ما، انواع سرطانها اعم از سرطان سینه، روده و پروستات را شاهد نبودند. در روده آنها، زائده گوشتی دیده نشد. در آنها بواسیر دیده نشد. حتی چیزهایی مثل ورم مفاصل، پوکی استخوان، بسیار غیرمعمول بود.  مقالات در مجلات پزشکی، و کتابهای پزشکی انتشار یافته در دهه ۱۹۴۰، ۱۹۵۰، از آفریقا در مورد  “بیماری غربی” سخن میگفت، یا “بیماری پیشرفت”، نوعی بیماری که مردم   اروپا، آمریکا و کشورهای مصرف کننده گاو، خوک، گوسفند و بز را می کشت.

 

پوکی استخوان، شرایطی که استخوانها منفذ دار و ضعیف میشود، حدود ۲۰۰ میلیون نفر از مردم جهان را مبتلا کرده است. معمولاً مصرف گوشت و لبنیات از عوامل بروز این بیماری ناتوان کننده است.

 

گوشت و ماهیچه خوک، گاو، گوسفند، بز و ماهی، حاوی مقدار زیادی پروتئین است. معلوم شده است که هر چقدر بیشتر پروتئین مصرف کنیم، مقدار بیشتری کلسیم از استخوان مان از دست میدهیم. لذا درک من این است که پوکی استخوان، و باریک شدن استخوان ها، بسیار شایع است، بویژه در بین زنان سالمند. افراد وگان یا میوه خوار، به ندرت به پوکی استخوان دچار میشوند.

 

ماهی نیز گوشت است و مثل گوشت گاو، خوک، گوسفند و بز، در خود  کلسترول دارد. در واقع،  در هر ۱۰۰ گرم گوشت گاو، خوک، مرغ یا ماهی، به یک اندازه کلسترول وجود دارد. اگر از نقطه نظر کلسترول به گوشت ها بنگرید، بین مصرف گوشت گاو و ماهی تفاوت زیادی وجود ندارد. میزان ماهی اقیانوسها و دریاچه ها، به شدت کاهش یافته است.

 

به حیوانات دامداریهای صنعتی به طور مکرر، آنتی بیوتیک داده میشود تا در شرایط زندگی کثیف و مملو از بیماری، آنها را زنده نگه دارند. مثلاً به گاوها، هورمون زده میشود تا سریعتر رشد کنند، و بعد زودتر به کشتارگاه فرستاده شوند و یا مقدار بیشتری شیر تولید کنند. این بی بند و باری و  استفاده نادرست از داروها، توسط صنایع تولید گوشت و لبنیات، اثر مخرب بزرگی بر جامعه دارد.

 

مقدار آنتی بیوتیک ها و هورمون هایی که به حیوانات داده میشود، حیواناتی که ما می خوریم، سبب میشود که آنتی بیوتیک هایی که در زمان بیماری عفونی به انسان زده میشود، بی اثر باشد. ما مقدار زیادی آنتی بیوتیک در دامها استفاده میکنیم. باید اینها را حذف کنیم. برخی از دختربچه ها در سن ۷ سالگی دچار رشد سینه میشوند.  میتوان این را به هورمون هایی که در حیوانات استفاده میشود تا سریعتر چاق شوند، ربط داد.

 

دکتر رابرت باور دارد که یک رژیم بدون محصول حیوانی راه حلی است برای توقف هزینه های سرسام آور خدمات درمانی و تضمینی است برای رفاه همگان در زندگی.

 

آمریکا دارای گرانترین سیستم خدمات درمانی در جهان است. آمریکا در حال ورشکستگی است. ما نمی توانیم از پس هزینه های درمانی ای که اینک داریم، بر آییم.  نظر من این است که همه مردم در آمریکا و جهان باید خود به فکر سلامت شان باشند و به انجام کارهای درستی بپردازند که بدن شان را سالم نگه دارد. وقتی این کار انجام شد، هزینه درمان نیز برای همگان کاهش می یابد.

 

 

www.Baylor.edu/Biomedical_Studies http://www.news.cornell.edu/chronicle/96/11.14.96/osteoporosis.html

http://williamsburgheartconference.org/

http://www.baylorhealth.edu/proceedings/20_3/20_3_roberts.pdf

http://www.blinkvid.com/video/73826/Humans-are-Herbivores-Dr-William-Clifford-Roberts-P1-2

http://www.vegantraveler.com/2009/07/herbivore-or-carnivore/

 

  

برای اطلاعات بیشتر در مورد حقیقت پنهان در مصرف لبنیات و ارتباط آن با بیماریهای پوکی استخوان و التهاب مفاصل از دید پزشکان معتبر گیاهخوار از این مقالات دیدن فرمایید:

 

http://phce.org/health/406-1389-07-09-22-48-00.html

http://phce.org/health/363–qq-.html

http://phce.org/health/299–qq-.html

 

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان بیماری قلبی و پیشگیری از آن با رژیم گیاهخواری از این مقاله دیدن فرمایید:

 

http://phce.org/health/359-1389-05-28-07-22-53.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *