تقریبا نیمی از یخ‌‌ قطب شمال از بین رفته است

 یک پژوهش جدید  بوسیله اطلاعاتی از   ماهواره یخ، ابر و زمین ناسا،  اطلاعات جدیدی درمورد کاهش حجم یخهای قطب شمال نشان میدهد. این اطلاعات شامل شواهدی  از نازک شدن یخ ها هستند که در بین سالهای  ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸  سالانه ۱۸سانتیمتر بود، که به معنای کاهش  ۴۲% یخهای قدیمی تر در عرض ۴ زمستان بود. یخهای قدیمی

آنهایی هستند  که حداقل یک تابستان حفظ میشوند و بسیار مهم هستند زیرا قطورتر و  قابلیت ارتجاعی بیشتری دارند. بدون پوشش یخی  در دریای قطب شمال،  آبهای تیره، گرمای خورشید را بجای انعکاس، جذب میکنند، ازاینرو گرمایش جهانی سریعتر میشود. یخهای قطب شمال همچنین یک نقش اساسی در تثبیت آب و هوای جهانی  و الگوهای آب و هوایی دارند  زیرا تغییر دما بین قطب های خنک و هوای گرم استوا،  موجب جریان هوا و آب میشود.

قطب شمال، ممکن است تا ۲۰۱۲ عاری از یخ باشد یعنی ۷۰ سال جلوتر از  برآوردهای “آی پی سی سی”.  با فقدان حفاظ یخی برای  انعکاس نور خورشید،  ۹۰%  از گرمای خورشید  می تواند به آب های آزاد راه بیابد  و به این ترتیب گرمایش  جهانی را تسریع می کند.   تغییر یخ پوشش قطب شمال  چشم گیر است،  چرا که اقلیم شناسان می گویند که اکنون تنها ۱۰%  از آن  قدیمی تر و ضخیم است  در حالی که بیش ۹۰% آن به تازگی شکل گرفته و نازک است.   خوشبختانه، اقدامات راحتی  هستند که می توانیم انجام دهیم.  من آن ها را  برای تان فهرست می کنم.             

 ما باید نخست و قبل از هر چیزی این سیاره را خنک کنیم. و بهترین راه  متوقف کردن گرمایش جهانی  توقف در تولید گازهای گلخانه ای است  که مسبب گرما هستند.  ما از تلاشها  در جهت کاهش آلاینده هایی   مانند آلاینده های صنعتی و حمل و نقل اطلاع داریم.  اما تغییرات در این زمینه زمان بسیاری می برند-  بیش از حدی که با این نرخ و در این ساعت درحد استطاعت مان  باشد. یکی از موثرترین  و سریع ترین روش ها    برای کاهش گرمای جوی  حذف تولید متان است.

 اگر ما تولید متان را متوقف کنیم،  جوّ سریع تر از  هنگامی خنک می شود  که تولید دی اکسید کربن  را متوقف کنیم.  وگان ارگانیک بودن تاثیر خنک کننده مفیدی  خواهد داشت زیرا   متان و دیگر گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد، که برای بقای ما مهلک اند.

 منابع:

http://dotearth.blogs.nytimes.com/2009/07/08/more-on-thinning-arctic-sea-ice/?em

 http://news.xinhuanet.com/english/2009-07/08/content_11671941.htm

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *