wind-energy-5

بهترین ها از نمایشگاه انرژی بادی سال ۲۰۱۰

wind-energy-5

از دوران باستان، انسانها از نیروی باد استفاده می کردند. در حدود سال ۵۰۰۰ قبل از میلاد کشتی هایی که به رود نیل سفر می کردند، از نیروی باد استفاده می کردند. در ایران و چین، از سال ۲۰۰ قبل از میلاد برای آسیاب کردن غلات و پمپ آب، از باد استفاده می شد و به مرور زمان انرژی بادی برای بسیاری از اهداف دیگر از جمله اره کردن چوب، ساخت کاغذ و خشکاندن دریاچه ها و مرداب ها به کار رفت. از انتهای قرن ۱۹، برای تولید برق از نیروی بادی استفاده شد.

 

 

اولین توربین های بادی تولید کننده برق، در سال ۱۸۸۷ توسط جیمز بلیت در اسکاتلند، و چارلز اف براش در ایالات متحده آمریکا ساخته شد. امروزه، انرژی بادی از جمله قسمت های به سرعت رو به رشد در بخش انرژی است. در حال حاضر برق تولید شده با باد، ۲ درصد از منبع برق جهان را تشکیل می دهد و لذا جای بیشتری برای رشد وجود دارد. در چندین کشور، انرژی بادی، درصد بالایی از تولید برق ملی را تشکیل می دهد، از جمله در دانمارک (% ۲۰)، ایرلند (% ۱۴)، پرتغال ( %۱۱)، اسپانیا (% ۱۱) و آلمان (% ۸).
به گفته شرکت “دی ویند” که از سازندگان خلاق توربین بادی است، پتانسیل فنی طولانی مدت انرژی بادی، ۵ برابر میزان کنونی انرژی تولید شده در جهان، و ۴۰ برابر تقاضای کنونی جهان برای برق است.

Wind-Energy-Fair- in-Husum
مهمترین و برجسته ترین نمایشگاه، از صنعت بین المللی انرژی بادی در هوسوم، آلمان برگزار شد.

حدود ۹۰ شرکت، آخرین فن آوری خود را عرضه کردند و در مورد پیشرفت های بیشتر در این بخش اطلاعاتی را عرضه نمودند. بسیار تأثیرگذار است که در عین حالی که در انتظار توافقنامه های بین المللی در مورد تغییرات اقلیمی و دیگر چیزها هستیم، این نمایشگاه بازرگانی ثابت می کند که با همکاری کارخانجات، برنامه ریزان، تولیدکنندگان و مهندسان، بدون انتظار برای تصمیمات سیاسی، بهترین پیشرفت فنی حاصل شده است.

  

شرکت های مختلف تولیدکننده توربین های بادی

شرکت آلمانی “وینرژی”، با تولیدکنندگان توربین بادی کار می کند. این شرکت تولید کننده سیستم های راه اندازی و اجزاء آنهاست که می توانند باد را به برق تبدیل نمایند.

آقای استفان تنبروک مدیر شرکت وینرژی، یک گیربکس را معرفی کردند که می تواند قدرت ایجاد شده از توربین های موجود را تا % ۳۰ افزایش دهد.
آنها از این فرصت استفاده کرده و این نوع از گیربکس جدید را به بازدیدکنندگان در نمایشگاه نشان دادند. این یک مفهوم جدید است و اساس آن همان مفهومی است که چندین سال پیش در صنعت گیربکس به کار می رفت. آنها از این مفهوم موجود با عملکرد ثابت شده، استفاده می کنند و آن ر ا برای صنعت توربین بادی به کار می برند. مزیت عمده این نوع گیربکس این است که در آن تقسیم بار چندگانه صورت می گیرد که در کوچک نگه داشتن نسبی ابعاد آن تأثیر گذار است، هرچند اینک خیلی بزرگ است.

-1 Hansen Belgium main

سرعت متوسط باد در اقیانوس ها % ۹۰ بیشتر از خشکی است. به عبارت دیگر، یک ایستگاه توربین بادی که در ساحل واقع شده، معمولاً می تواند نسبت به توربینی که در خشکی قرار گرفته، انرژی بیشتری تولید کند.

در سال ۲۰۰۹، شرکت “دویند” تحت مالکیت شرکت کشتی سازی و مهندسی دریایی دوو از کره جنوبی (دی اس ام ای) قرار گرفت، که یکی از بزرگترین شرکت های کشتی سازی در جهان است. از این رو “دویند” هم اینک بیشتر بر ساخت توربین های بادی ساحلی تمرکز دارد.
دکتر سونگ کان هان، مدیر برنامه ریزی مهندسی جی ام بی اچ شرکت، از شعبه های شرکت اصلی “دویند”، در مورد آخرین پیشرفت های این شرکت در زمینه فن آوری می گویند:
“ما مبدل مکانیکی را به سیستم توربین ها اضافه کردیم. و این به ما کمک کرد که بتوانیم بوسیله ژنراتور برق متناوب تولید کنیم. بخش شماره ۴، در توربین ما بسیار بی همتاست، چون ما ژنراتورهای گیرنده دارای مبدل الکتریکی نداریم. لذا اکثر توربین های بادی از ژنراتور و مبدل استفاده می کنند، اما ما فقط از “وین درایو” و ژنراتور استفاده می کنیم و این مستقیماً به شبکه برق متصل می شود. لذا این روزها، از آنجا که تقاضا برای توربین بادی رو به افزایش است، مردم بیشتر و بیشتر به کیفیت برق اهمیت می دهند. اما با استفاده از توربین ما، می توانند به راحتی به برقی با کیفیت بسیار بالا دسترسی داشته باشند.”

history-winergy

“گروه اوستویند” شرکتی است که در فرانسه، آلمان، جمهوری چک و دیگر کشورها مزارع بادی می سازد. “گروه اوستویند” در سال ۱۹۹۴ و توسط خانم گیسلا وندلینگ لنز و آقای اولریک لنز بنا شد، و دلیل این کار ساخت کارخانجات توان هسته ای در منطقه آنها بود. این دو آرزو داشتند برای ساکنین محل، منبع انرژی جایگزینی پاک و ایمن فراهم نمایند. تا به امروز این شرکت ۴۱۲ توربین را طراحی و تولید کرده است، که مجموع انرژی خروجی آن ۵۷۳ مگاوات است.

Fasanerie-forestآقای کریستوف مارک میدر، رئیس ارتباطات در “گروه اوستویند” در مورد پیشرفت ها در زمینه مزارع بادی می گویند:
“در بخش انرژی، ما می گوییم: جهانی فکر کنید و محلی عمل نمایید. این بسیار واضح است. لذا، آلمان مدلی است برای بسیاری از کشورهای صنعتی. در واقع انرژی در شهرها مصرف می شود، و در آینده شهرها علاوه بر مصرف، جایی برای تولید انرژی نیز خواهند بود. و مزیت انرژی های زیست پایدار نظیر توان بادی نیز همین است، اینکه می تواند در همان جایی که به انرژی نیاز دارید، آن را تولید کنید و بعد آن را مصرف نمایید. شما می دانید که انرژی به کجا می رود، پول به کجا می رود، اما ارزش افزوده در محل باقی می ماند و این نکته بسیار مهمی است.”

در پایان سال ۲۰۱۰، این شرکت ساخت پارک جنگلی بادی فاسانری را در باواریا، آلمان آغاز کرد. این پروژه نمونه ای است از اینکه چطور می توان از نوک درختان جنگل، انرژی بادی را برداشت کرد، و در بخش های زیرین بی نظمی ایجاد نکرد. در باواریا، تأثیرات اقلیمی بر جنگل ها بسیار عظیم و مشهود بوده است. نیاز است که کاری کنیم و در تولید برق، هم اینک توان بادی مؤثرترین گزینه در زمینه انرژی های زیست پایدار است.

 

Vestasturbineوستاس از دانمارک بزرگترین سازنده توربین های بادی است. این شرکت، در ژانویه ۲۰۱۱، جایزه ۱٫۵ میلیون دلاری “انرژی آینده زاید” را به خاطر کمک های برجسته در زمینه انرژی زیست پایدار دریافت کرد. وستاس یک مرکز آزمایشی بزرگ در دانمارک دارد، و بخش های مختلف توربین را آزمایش می کند. آنها شرایط کار توربین را در دوره ای بالغ بر ۲۰ سال مورد بررسی قرار می دهند، تا وقتی توربین را می فروشند مشتری بداند که این توربین با دوام است، و می تواند تا ۲۰ سال برای او کار کند. در این توربین، ابداعات جدید و مهمی به کار رفته است. تیغه ها ۵۴ متر طول دارند و خیلی، خیلی سبک هستند و البته خیلی، خیلی قوی. آنها طوری طراحی شده اند که بتوانند توربین را در بادهای بسیار کم سرعت نیز بچرخانند. ایده این است که باد دارای انرژی است و کار توربین این است که تا حداکثر میزان ممکن انرژی باد را بگیرد. لذا این توربین طوری طراحی شده که با بادهای بسیار کم سرعت نیز بچرخد و تا بادهای بسیار پر سرعت همچنان به کارش ادامه دهد.

در خود توربین نیز ابداعات دیگری انجام شده که به آن امکان می دهد تا مدت زمان طولانی تر و بدون نیاز به تعمیر یا نگهداری به کارش ادامه دهد. همچنین ابداعی که آن را از نظر تکنولوژیکی بسیار پیشرفته می سازد و توربینی بسیار مطمئن و پربازده به ما عرضه می نماید.
یک ابداع مهم در اینجا ژنراتور است و سیستم هایی که آن را به شبکه برق وصل می کند. این اساساً طوری طراحی شده که در هر جایی در جهان باشید، و هر نوع شبکه برقی که داشته باشید، بتوانید این توربین را بدون مشکلات زیاد به شبکه برق وصل کنید، و این سبب می شود که مشتریان خیلی راحت تر بتوانند یک مزرعه بادی راه بیندازند و فوراً از آن برق دریافت کنند.

کشورهای مختلف استانداردهای مختلفی برای شبکه های برق خود دارند و این طوری طراحی شده که با سیستم اکثر کشورها سازگار باشد.

شرکت انرکان از آلمان یکی از سازندگان برجسته توربین های بادی در جهان است. این شرکت که در سال ۱۹۸۴ بنا شده و تا به امروز بیش از ۱۷ هزار توربین بادی در سراسر جهان نصب کرده و در مجموع ظرفیت تولید برق آن بیش از ۲۲ گیگا وات است.
یک چیز خاص در مورد توربین های این شرکت، این است که فن آوری لرزش و صدای کم  در آنها به کار رفته و از جعبه دنده نیز استفاده نمی کند. این دستگاه جدید، توربین ای ۱۰۱ است که ظرفیت آن ۳ مگاوات می باشد. یک نکته جدید در مورد این توربین این است که قطر پره های آن زیادتر است، و این امر برای افزایش بازدهی توربین مهم است.
چالش آینده نزدیک این شرکت، ذخیره سازی و تلفیق شبکه های برق است. همچنین به یک شبکه برق هوشمند نیاز دارند که نه فقط در هنگام نیاز فرد، بلکه در هنگام توزیع برق نیز از برق استفاده کند.

turbines wind farm Estinnes Belgium

به گفته شرکت مشاوره انرژی آمریکا به نام “روشهای فنی انرژی”، در ۲۰ سال گذشته هزینه برق تولیدی توسط توربین های بادی % ۸۰ کاهش یافته و اینک کمتر از ۵ سنت به ازای کیلووات ساعت در آمریکاست، قیمتی که با آنچه توسط فروشندگان برق تولیدی با دیگر روش ها ارائه می شود، قابل رقابت است.
آلمان به عنوان کشوری صنعتی نشان داده که اگر در این زمینه واقعاً اشتیاق وجود داشته باشد، تا چه حد می توان پیشرفت کرد. به ویژه که امروزه هنوز منابع برق در بعضی کشورها وجود ندارد. آنها حالا این شانس را دارند که به جای استفاده از سیستم های نیازمند تغییر، از همان ابتدا از سیستم های جدید بهره برند.

از مشخصه توربین های بادی

wind-energy-3
انرژی بادی، آلاینده ای تولید نمی کند که این یعنی گاز گلخانه ای تولید نمی کند، نه از آن دسته که با ماشین ما تولید می شود و
نه هیچ گونه دی اکسید کربن، و از منابع طبیعی که در محل وجود دارد، استفاده می کند. این یعنی با زغال سنگ کار نمی کند، یعنی نیازی به حفر معدن ندارد و برای انتقال سوخت های فسیلی از کامیون استفاده نمی شود. در عوض، به سادگی از همان چیزی که در محل است، استفاده می کند که باد است. یعنی کمترین دخالت در طبیعت.

خود دستگاه تولید انرژی در واقع یک میله بلند است با یک پره روی آن که به راحتی نصب و پیاده می شود. یک نکته بی نظیر در تیغه های بادی توربین این است که از مواد بسیار مدرن ساخته شده؛ از پلاستیک های فشرده فیبری. با توجه به اندازه تیغه، وزن آن بسیار کم است. توربین بادی یک ساختار بسیار پیچیده دارد. لذا فقط یک بخش از آن، جالب نیست. بلکه ارتباط جنبه های مختلف آن با هم، مهم است. در اینجا مسئله کارایی آیرودینامیک است، اما همزمان، باید وزن تیغه نیز کم باشد. این امکان وجود ندارد که آن را % ۱۰ سنگین تر کنیم، فقط برای اینکه عملکرد توربین، ایمن تر باشد. باید بار و وزن تیغه را در یک محدوده مشخص نگه دارند. 

wind-energy-2  projekt 003  ueber-winergy-history  Wind energy  projekt 002  120px-Fera Wind Farm in Stella Savona Italy with Enercon E-48  120px-Hohe Schaar-Hafen 4    Tocco da Casauria Wind Farm Published on New York Times    wind-energy-4   Swaffham

 

www.HusumWindEnergy.com

http://www.husumwindenergy.com/content/de/start/start.php

http://www.wind-energy-market.com/en/bwe-marktuebersichten/
http://en.wikipedia.org/wiki/Windmill
http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_turbine
http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_power
http://www.dewindco.com/eng/dewind/about.asp
http://de.wikipedia.org/wiki/Hildegard_M%C3%BCller
http://www.emeter.com/2010/germanys-new-energy-concept-renewable-grid-goals-through-2050
http://www.bdew.de/bdew.nsf/id/DE_Hauptgeschaeftsfuehrung
http://en.wikipedia.org/wiki/Cathy_Zoi
http://www.winergyag.com/content_manager/page.php?ID=6788&dbc=f64a75f9c88c0b0afed7d4918068fd9b
http://www.wind-industry-germany.com/en/companies/suppliers/winergy-ag
http://en.wikipedia.org/wiki/Watt
http://www.dewindco.com/eng
http://www.dewindco.com/eng/dewind/about.asp
http://www.dsme.co.kr
http://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo_Shipbuilding_%26_Marine_Engineering
http://www.nordex-online.com/en
http://www.ostwind.de/ind
http://www.wind-industry-germany.com/en/companies/service-providers-and-operators/ostwind-group
http://www.oberpfalznetz.de/zeitung/1699811-100-oberpfalz_vertraegt_300_windraeder,1,0.html#top
www.DeWind.com
http://www.vestas.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Vestas
http://en.wikipedia.org/wiki/Enercon
http://www.enercon.de/en-en
www.Winergy-AG.com
http://www.vdma.org/wps/portal/Home/de/Verband/VDMA_StrukturOrganisation/Fachverbaende_und_AGs?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/vdma/Home/de/Verband/VDMA_StrukturOrganisation/Fachverbaende_und_AGs
http://www.vdma.org
http://www.euros.de/en/company.html
http://pro-techenergy.com/wind_tech_basics.cfm
http://www.bwea.com/ref/faq.html
http://wiki.answers.com/Q/How_much_energy_can_one_wind_turbine_generate_in_one_day#ixzz1Epb4NemI
http://www.wes-ibs.de
http://www.wes-ibs.de/mitarbeiter.html


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *