بلایای فاجعه آمیز اخیر ناشی از تغییرات آب و هوایی

 گردبادها در ویسکانسین آمریکا ویرانی بزرگ به بار آورد. در روز دوشنبه، ۲۱ ژوئن بالغ بر ۵ گردباد در ایالت شمالی – مرکزی آمریکا، روی داد که در ۲ مورد از آنها بادهایی با سرعت بالغ بر ۲۵۷ کیلومتر در ساعت،  بخش جنوبی واکشا را در نوردید. در شهر “ایگل”، بیش از ۲۵ خانه ویران شد و  حدود ۱۰۰ خانه دیگر آسیب دید، درختان فرو افتادند و حدود ۵۰ هزار تن از ساکنین،  برق خانه شان را از دست دادند. آتش نشانان، چندین خانواده  که در این خانه ها بدام افتاده بودند را نجات دادند. همچنین “کراس پلینز” در بخش “دین”، بخش مرکزی “لافایت” و بخش جفرسون، آسیب دیدند. فرماندار این ایالت، “جیم دویل” با اعلام موقعیت اضطراری در مناطق آسیب دیده، بیان داشت که “تلاشهای لازم برای بازسازی، در حال انجام  هستند و مقامات محلی این ایالت به سختی در تلاشند تا  ارزیابی دقیقی از خسارت وارده و  نیازمندیها به عمل آورند تا به سرعت بخشی  به این تلاشها، کمک شود.”  

 

آتشفشان شیولوچ در روسیه  فوران کرد. با فعال شدن آتشفشان شیولوچ در شبه جزیره کامچاتکا، در روز پنج شنبه، ۱۷ ژوئن،  توده ای از خاکستر تا ارتفاع  ۴ هزار متر، به هوا رفت.  و در پی آن، بیش از ۱۸۰ زلزله در منطقه ثبت گردید. حمل و نقل هوایی همچنان ادامه دارد و با اینکه ساکنین روستای کلیوچی، زیاد در معرض خطر نیستند،  اما خاکسترهای آتش فشانی میتواند صدمات زیادی به سلامت و محیط زیست وارد آورد.    

 

حریق های بزرگ، زمین های آریزونا، آمریکا را در بر گرفت. حریق “ایگل راک” در جنگل ملی کیباب، که در روز چهار شنبه، ۱۶ ژوئن آغاز شده بود، بیش از ۳۴۰۰ جریب از شمال پارکهای آریزونا را فرا گرفت. برخی از خانه ها تخلیه شدند و ۲ ساختمان ویران گشتند، بیش از ۵۰۰ نفر از مردم به اقدامات مهار آتش مشغول بودند و ۱۹ماشین آتش نشانی و هلیکوپتر نیز در محل حاضر بودند. همچنین ۳۰۰ آتش نشان برای مهار ۲ حریق دیگر در شمال آریزونا، حریق “هاردی” و  حریق “شالتز پس” در فلگ ستاف، که در اواخر دو هفته گذشته روی داد، مشغول به کار بودند. حریق “شالتز پس” منجر به تخلیه ی صدها نفر از ساکنین شد که خانه هایشان در معرض خطر آتش سوزی بود.

 

http://en.rian.ru/Environment/20100619/159491100.html

http://wcco.com/wireapnewswi/Governor.declares.state.2.1767026.html

http://www.kpho.com/news/23926928/detail.html

http://www.abc15.com/dpp/news/region_northern_az/other/eagle-rock-fire-being-held-to-approximately-3,400-acres,-40%25-contained

http://www.azdailysun.com/news/local/article_d1630e30-845e-54f1-a400-48e9fd5599ff.html

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *