Brendan-running1

“برندان بريزير” قهرمان وگان مرد آهنین (قسمت اول)

Brendan-running1برندان بريزير” قهرمان وگان در “ونيز بيچ” می باشد. “بريزير” يک مرد آهنين حرفه ای در ورزش دو سه گانه مي باشد، قهرمان فوق ماراتن 50 کيلومتر کانادا در سالهای 2003 و 2006 و همچنین نويسنده کتاب پرفروش بنام “عملکرد تغذیه “ و خالق فورمول “انرژی بار” بنام “ويگا” که برنده جايزه شده است و مي تواند جايگزين غذا شود.

من چگونه وگان شدم؟ این سوالی است که اعلب از من پرسیده می شود. این مسئله مربوط به گذشته است، من تقريباً 15 ساله بودم و چيزی در مورد تغذيه نمي دانستم

تغذيه اصلاً برای من هيچ اهميتی نداشت. چيزی که برای من مهم بود شيوه زندگی ای بود که بعنوان يک ورزشکار دوميدانی مي خواستم. من مي خواستم که يک مرد آهنی حرفه ای در ورزش دو سه گانه باشم و البته اين امر مستلزم تمرينات زيادی مي باشد.

اين ورزش شامل ۳/۸ کيلومتر شنا 180 کيلومتر دوچرخه سواری و ۴۲/۲ کيلومتر دو مي باشد، پس انجام اين کار به صورت حرفه ای مانند يک شغل تمام وقت است. در آنزمان متوجه شدم که اگر بخواهم اينکار را با موفقيت انجام دهم بايد تلاش زيادی برای تمرين و آموزش بکار ببرم. وقتيکه شروع به بررسی اين مسئله کردم و به برنامه تمرينی بهترین افراد در دنيا و همينطور به برنامه تمرينی ورزشکاران متوسط نگاهی انداختم.با تعجب دریافتم که فرق چندانی بين اين دو گروه وجود ندارد. بنابراین به اين نتيجه رسيدم که اين مسئله فقط مربوط به تمرينات نيست، بلکه چيز ديگری که ما بين تمرينات اتفاق می افتد که بسیار مهم است و متوجه شدم که قسمت اعظم این مسئله مربوط به تغذيه است چرا که از اين طريق سريعتر به ترميم و بهبودی باز مي گرديم


brendan brazier main

در ورزش، هر چه زودتر به حالت اوليه (بهبود) برگرديم، سريعتر می توانیم تمرينات را دوباره شروع کنيم و آنوقت سريعتر پيشرفت مي کنيم. اين بود که مرا وادار کرد که به بررسی رژيمهای گوناگون برای پيشرفت عملکرد بپردازم.

می دانید من هیچگاه علاقه ای به رژيم خاصی نداشته ام. بلکه من به يک زندگی سالم، زندگی کامل علاقه مند بودم که این شامل نخوردن زياده از حد شيرينی و شکلات، نخوردن شکر، و مواد نشاسته دار و … شفافیت ذهنی، توانايی انجام تمرينات زياد، خوب بهبود يافتن و بطور عمده يک راه و روش زندگی خوب را داشتن، مي باشد.

من در سن 15 سالگی حقيقتاً چيزی در مورد تغذيه نمي دانستم. نمي دانستم از کجا بايد شروع کنم پس کتابهای مختلف و چيزهای گوناگون تهيه کردم. من تمام رژيمهای مختلف را امتحان کردم. رژيم هایی مانند، هيدروکربن زياد، هيدروکربن کم، پروتيين زياد، پروتيين کم و تمام اين رژيمهای گوناگون را امتحان کردم و بعد رژيمی گياهی را امتحان کردم، هيچ ماده حيوانی نداشت، نه مواد لبنی، نه تخم مرغ، حتی عسل.

اولش اين رژيم اصلاً کار نکرد و مربی ام از من پرسيد که من چه کاری را اشتباه انجام داده ام، زیرا عملکردم سير نزولی را طی کرده بود. احساس خوبی هم نمي کردم و هميشه گرسنه بودم و بهبود هم پيدا نمي کردم. او کنجکاو شد و از من سوال کرد. به او گفتم که من يک رژيم گياهی را امتحان مي کردم. او در مورد اين موضوع خيلی سنتی رفتار کرد و گفت، “خوب، اين رژيم کار نمي کند، ميتوانی يا وگان باشی يا يک ورزشکار دوميدانی. يکی را انتخاب کن.” و فکر مي کنم که اين به من يک نوع انگيزه داد چرا که طبيعتاً کنجکاو بودم و در سن 15 سالگی، کمی کله شق هم بودم و فقط مي خواستم بدانم آیا امکان دارد که با یک رژیم وگان در دوميدانی قهرمانی در سطح بالا شد و اين چيزی بود که مرا تحريک کرد تا به اين راه بروم.

Branden-Brazier


“برندان بريزير” چگونه مواد مغذی را که نياز دارد تا بتواند روی فرم بماند و يک مرد آهنين باقی بماند را بدست می آورد؟

-back-to-health-with-plant-based-nutritionاغلب دربارۀ افرادی می شنویم که می خواهند گیاهخواری را بعنوان رژیم غذایی خود انتخاب کنند اما نگران اين هستند که به اندازه کافی به آنها هيدروکربن و پروتيين نرسد.

خب، اين چيزی بود که در شروع کار برایم دردسر ايجاد کرد، زيرا مواد مغذی لازم را که موجب بازسازی و بهبودی بافت ماهيچه ای پس از تمرينات مي شد را بدست نمی آوردم. بعد از کمی تحقيقات متوجه شدم که کمبود پروتيين کامل، ويتامين ب 12، آهن، کلسيم، اسيدهای چربی اومگا3 داشتم و اينها همه باعث کاهش در نتايج عملکرد من شده بود. سپس من منابع گياهی اين مواد را پيدا کردم، آنها را با هم مخلوط کرده (در دستاه مخلوط کن) و بصورت يک نوشيدنی استفاده کردم و می دانید اين واقعاً خيلی خوب نتيجه داد.

اولين ورزش سه گانه خود را سه سال بعد در سال 1993 انجام دادم و از آن به بعد؛ فقط به تمريناتم ادامه دادم و اولين ورزش سه گانه حرفه ای مرد آهنين را در سال 1998 انجام دادم و در واقع در مدت زمان کوتاهی از زمان شروع تا اينکه بتوانم بطور حرفه ای در مسابقات طولانی تر مسابقه دهم، اينکار صورت گرفت و من آنرا تماماً مديون توجه به جزئيات و رژيم غذایی هستم. برنامه تمرينی من چندان تفاوتی نداشت. فقط اينکه من خيلی متمرکز بودم و اين فرق زيادی را موجب شد. اين فرق اساسی را ايجاد کرد.


از افراد مختلفی می شنویم که نياز به پروتيين برای ساختن ماهيچه ها دارند و اينکه به اسيدهای آمينه احتياج دارند که در رژيم گياهی موجود نيست و ميوه ها و سبزيجات پروتيين کامل ندارند. اين درست نيست. اينها فقط اطلاعات اشتباه است که خيلی از مردم به آن اعتقاد دارند.

در حقیقت از منابع گياهی، می توانید پروتيين فوق العاده ای بگيريد. منابع بسيار متعددی موجود هستند. من از شاهدانه در نوشيدنی مخلوطم استفاده مي کنم. پروتيين شاهدانه، بسيار خوب است. آن پروتيين کامل است.

آن را با پروتيين نخود فرنگی و پروتيين برنج ترکيب کنيد و آنوقت توازن در فرم اسيدهای آمينه را خواهيد داشت. نه تنها کامل است بلکه کيفيت بالایی نيز دارد و چون از گياه است، خصوصيت بازی دارد که کمک به کاهش التهاب مي کند و به اين مفهوم است که بهبود سريعتاً صورت مي گيرد. آنگاه چون از پروتيين گياهی استفاده مي شود، در حقيقت بيشتر مي توانید تمرين کنید. حتی سالاد بزرگی که مي خوريد، بطور مثال، کاهو محتوی 45-50% پروتيين است که بيشتر مردم اين را نمي دانند. آن به شکل اسيدهای آمينه می آيد، پس نيازی نيست که بدن شما پروتيين را تبديل به اسيدهای آمينه کند؛ مستقيم وارد سيستم بدن مي شود.

Branden-Brazier vegan.jpg

در نتيجه فشار کمتری بر بدن خواهد بود زيرا که يک کار کمتر انجام مي دهد. بنابراين انرژی بابت تبديل کردن صرف نخواهد شد، پس اگر آنرا مصرف نکنيد، هنوز آنرا داريد و انرژی بيشتری با خوردن پروتيين گياهی خواهيد داشت، همچنين التهاب کمتری وجود خواهد داشت، سيستم دفاعی بدن بسیار بهتر خواهد بود.

آيا رژيم غذايي این مرد آهنین زمانی که تمرین می کند يا زمانی كه در حالت جبران يا زمان استراحت است، متفاوت است؟

هرچه بيشر تمرین کنم كربوهيدرات بيشتري بايد بخورم. زمانی که تمرین های سنگین انجام می دهم، ميوه هاي زيادي مي خورم. من همچنين از چيز هايي مثل گل تاج خروس، كوينوا، گندم، برنج وحشي که از لحاظ فني دانه هستند ولي اغلب حبوبات ناميده مي شوند، استفاده می کنم.

زمانی که تمرین نمی کنم، از چيزهاي بيشتري استفاده می کنم مانند خيار و هويج، چيزهايي كه كاملا متراكم نيستند؛ چيزهايي كه كاملا پر از انرژي بسته بندي نشده اند. اما من پروتئين گياهي را براي اسيدهاي چرب ضروري‌ و اسيدهاي آمينه به خوبي نگه مي دارم

BRENDAN BRAZIER

 

“برندان بريزير” چطور تصمیم به نوشتن کتابی دربارۀ عملکرد تغذیه گرفت؟

در سال 2004 در حالی که دوچرحه سواری می کردم با ماشيني تصادف كردم بنابراین آن سال نتوانستم مسابقه بدهم. اما کاری که کردم و با توجه به اینکه دیگر تمرین نمی کردم و زمان زیادی برای خود داشتم و این واقعاً عالی بود. بنابراین توانستم به چیزهای دیگری که علاقه مند بودم بپردازم. اولین کاری که انجام دادم نوشتن کتابی بنام “کامیاب شدن” بود.
این کتاب در اصل برنامه غذایی من برای کاهش استرس را طرح ریزی کرد و آن چيزي بود كه به من كمك كرد سريع تر بهبود يابم و قادر باشم تا زودتر مسابقه را در سطح بالايي در حرفه ام شروع كنم. این کتاب بسیار کوتاه بود، 112 صفحه، فقط در مسیر هدف و بدست آوردن آسان اطلاعات برای خوانندگان.

در قسمت بعدیبا کتابهای “برندان بريزير”، مرد آهنین وگان و فرمول انرژی ویگا بیشتر آشنا خواهیم شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ این قهرمان از این تارنما دیدن نمایید

http://www.brendanbrazier.com/

http://animal-lib.org.au/get-active/personalities/68-brendan-brazier.html

http://silvieandmaryl.com/2010/03/brendan-brazier-vegan-4-life/

http://www.vancouversun.com/health/Crusading+healthier+planet/5268625/story.html

http://silvieandmaryl.com/2009/12/the-protein-myth-part-1/


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *