افزایش سطح آب اقیانوسها فرهنگ بومیان ونزوئلا را در معرض خطر قرار داده.

بالا آمدن سطح آب اقیانوسها به علت گرمایش جهانی سبب مهاجرت  قوم “وارائو” شده که ساکن دلتای رودخانه ی “اورینوکو” هستند. علاوه بر آن اکوسیستم زندگی دریایی آب شیرین آنجا را نیز در معرض خطر قرار داده.

تعداد بومیان “وارائو” یا بلم رانان حدود ۲۵ هزار نفر است که صدها سال مقیم این منطقه دلتایی بوده اند. امرار معاش آنها از جمله از طریق ساخت ننو، خانه و بلم از نخل و درختان تامین میشود.

اغلب خاطر نشان شده که فرهنگهایی همچون فرهنگ “وارائو” به ندرت مسبب گازهای گلخانه ای بوده اند که توسط جهان صنعتی تولید می شود با این همه آنها بیش از همه تحت تاثیر آن قرار گرفته اند.

در این مورد اکنون افزایش سطح آب اقیانوسها ناشی از تغییرات اقلیمی سبک زندگی قوم “وارائو” را مورد تهدید قرار می دهد زیرا اقیانوس در حال پیشروی به این معناست که آنها باید به جستجوی آب آشامیدنی بپردازند و احتمالاً باید به کلی از کنار آب و محیط زیستی نقل مکان کنند که به عنوان فرهنگ مبین هویت آنها بوده.       

 

در حال حاضر جزایر بسیاری زیر آب فرو رفته اند. زمینهای بسیاری از شهرهای ساحلی از بین رفته اند. ۲ هزار جزیره دیگر در حال غرق شدن هستند،

18 جزیره از جمله بعضی کشورهای کوچک جزیره ای زیر آب رفته اند، بعضی از آنها در حال حاضر ۶ متر زیر آب هستند، ۴۰ جزیره دیگر یا در خطر غرق شدن هستند، یا غیر قابل سکونت یا دارند غیر قابل سکونت میشوند زیرا  آنها دیگر قابلیت زراعت را ندارند چرا که زمینهایشان در زیر آب شور رفته.   

 

از همۀ ساکنین این سیاره خواهش میکنیم. لطفاً دست از کشتار حیوانات بردارید. لطفاً شفقت بورزید. لطفاً به رژیم گیاهی روی بیاورید. لطفاً وگان باشید. این به خاطر نجات خودتان و فرزندان تان است.

راه حل، رژیم وگان ارگانیک است.  

 

http://www.theecologist.org/blogs_and_comments/Blogs/atlantic_rising/579802/atlantic_rising_sea_level_rise_threatens_the_orinoco_delta_in_venezuela.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Warao_people

http://www.dolsenmusic.net/advocacy/case_study_1.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *