از دست رفتن بزرگترین یخ گرینلند از سال ۱۹۶۲ تاکنون.

در بامداد روز ۵ شنبه، ۵ اوت، یک قطعه یخ بزرگ به مساحت ۸۷ کیلومتر مربع، برابر با یک چهارم  یخچال “پترمان”  از بدنه اصلی یخ ها جدا شد،  و به جزیره ای ۴ برابر  مانهاتان نیویورک تبدیل گردید.

به گزارش دانشمندان این رویداد به این خاطر اتفاق افتاده که ۶ ماه اول سال ۲۰۱۰ گرمترین دوره در تاریخ جهان بوده است.

دکتر جیسون ای باکس اقلیم شناسی از دانشگاه ایالتی اوهایو، با اشاره به این مورد و نمونه های قبلی کاهش یخ ها بیان داشت: “پترمان غول خفته ای است که به تدریج بیدار میشود…. از دست رفتن یخ های این منطقه و کاهش ۳۰ کیلومتر مربع از آنها در سال ۲۰۰۸، و گرمای غیرعادی امسال، همراه با افزایش دمای سطح دریا، و کاهش یخ های دریا، همگی بخشی از الگوی گرمایش اقلیمی اند.”…

به گفته دیگر دانشمندانی که میزان یخ را کنترل میکنند، این جزیره جدید یخی به آبراهه بین شمال گرینلند و کانادا مشهور به “نارس استریت” وارد میشود، و شاید در آنجا موجب بسته شدن این کانال شود و یا به قطعات کوچکتری فرو پاشد و با جریان های اقیانوسی به سمت جنوب رود.

یخچالهای طبیعی در مناطق بسیاری چنان به شدت آب شده اند که در یک لحظه سیل های عظیم و کمی پس از آن خشکسالی پیش می آید.   

ما برای تغییرات پیش رو آمادگی نداریم. خردمندانه ترین اقدام اصلاح وضعیت کنونی ما و پیشگیری از صدمات آینده است؛ و همه دانشمندان یک مطلب واحد را به ما می گویند: که ما باید اکنون به آن رسیدگی کنیم و نه فردا.  هوشمندانه ترین روش عبارت  است از توقف وخیم تر شدن گرمایش جهانی از طریق وگان بودن. خیلی ساده به نظر می رسد اما بهترین راه حل است.  موثرترین آنها و  اثر آن تقریباً به صورت آنی قابل مشاهده خواهد بود.   

پس لطفاً پیش از آن که مهار وضعیت بیش  از این از دستمان خارج شود- بیایید رژیم وگان را برگزینیم. گیاهخوار باشید تا همگی ما بتوانیم سیاره را نجات دهیم.  

http://www.physorg.com/news200326075.html

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-10900235

http://www.google.com/search?q=Dr.+Jason+E.+Box%2C+&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *