ادامه انتشار گاز متان از قطب شمال، سبب ایجاد گرمایش جهانی مهار ناپذیر می گردد

محققانی که در مناطق قطبی سیبری، کانادا، آلاسکا، آمریکا، به مطالعه شرایط اقلیمی پرداختند، تصدیق کردند که میزان کنونی انتشار متان در اتمسفر که ناشی از ذوب پوشش های یخی توندراهاست، می تواند به زودی به نقاط بحرانی خطرناکی برسد و از توانایی بشر برای کاهش تغییرات اقلیمی فراتر رود.

 

در این مناطق، هزاران سال و بلکه صدها هزار سال است که پوشش های یخی وجود دارند. با این وجود دمای ناشی از تغییرات اقلیمی سبب شده که پوشش یخی در مناطقی نظیر سیبری ذوب شود و حدود ۵۰ میلیارد تن از متان ذخیره شده را که بیش از ۱۰ برابر میزان کنونی آن در جو است، آزاد کند.

 

دکتر کیتی والتر آنتونی از دانشگاه آلاسکا، که برای دهه گذشته در حال بررسی توندراها و واکنش آنها به گرمایش جهانی بوده، بیان داشت: “اگر پوشش های یخی فوراً آب شوند، میزان عظیمی از کربن را به فضا می فرستند. و آنگاه در سراسر جهان گرمای زیادی احساس می کنیم و مشکلی جدی بوجود می آید.”   

 

یک تیم بین المللی از دانشمندان اخیراً به بررسی منطقه “سکوی قطبی” در شرق سیبری پرداخته و کشف کرده که انتشار مداوم متان به آبهای نسبتاً سطحی اقیانوس سبب شده که آنها به حداکثر درجه اشباع برسند و این سبب افزایش نگرانی ها شده که انتشار مقدار زیاد متان انباشته در زیر زمین، در هر زمان سبب افزایش   برگشت ناپذیر گرما شود.         

 

گرمایش اقلیمی مهار نشدنی ممکن است به سادگی توسط ذوب پرمافراست ها ایجاد شود که همان زمین منجمدی است که در پهنه وسیع تندرای قطبی امتداد یافته است.  دانشمندان از سال ۲۰۰۷ شواهد فزاینده ای از متان ناشی از ذوب لایه های منجمد مشاهده کرده اند. ما می خواهیم به هر قیمتی که شده، مانع این وضعیت بازگشت ناپذیر شویم، به خصوص از آنجا که آن ممکن است آنقدرها هم که ما  فکر می کنیم، دور هنگام نباشد.  لطفا بخشی از راه حل باشید و نخست خود وگان شوید و تا آنجایی که می توانید به اشاعه سریع این پیام بپیوندید: گیاهخوار باشید، حامی محیط زیست شوید تا سیاره را نجات دهیم.

     

http://planetsave.com/2010/04/22/wide-spread-release-of-methane-from-arctic-shelf-confirmed/

http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5jjYeZ6CljP5WPUMPKT46K55ptc6Q?docId=237b67d9146241d69a5b6294ae04404d

http://planetsave.com/2010/11/26/methane-the-sleeper-agent-of-climate-change/

http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Ftribunadonorte.com.br%2Fnoticia%2Fderretimento-de-gelo-gera-problemas%2F167388

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد متان موجود در پرمافراست و میزان کنونی انتشار متان از پرمافراست و اثرات آن در تخریب حیات بر روی زمین، لطفا به این آدرس مراجعه فرمایید:

 

http://phce.org/1388-05-26-17-12-09/499-1389-09-20-16-44-18.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *