احتمال وقوع سونامی در سواحل جنوبی ایران، باید جدی گرفته شود.

رئیس موسسه ملی اقیانوس‌شناسی با اشاره به خطرات وقوع سونامی در کشور گفت: با توجه به تلفاتی که وقوع سونامی در پی خواهد داشت، راه اندازی مرکز هشدار سونامی با همکاری وزارت کشور را در دستور کار قرار دادیم ولی این وزارتخانه توجهی به ایجاد این مرکز ندارد.

دکتر وحید چگینی با تاکید بر اینکه مسئله سونامی جدی است و احتمال رخ دادن آن وجود دارد گفت: مرکز ملی اقیانوس شناسی از پنج سال پیش در تلاش است تا مرکز هشدار سونامی را با همکاری وزارت کشور راه‌اندازی کند.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی با اشاره به ویژگی‌های سونامی در ایران یادآور شد: منطقه مکران ناحیه سونامی خیز است و شواهد زیادی در دست داریم که نشان می‌دهد در سال 1945 امواج سونامی اقیانوس هند به ایران نیز رسیده است. منطقه مکران از “جاسک” شروع می‌شود و تا کراچی هند ادامه دارد.

وی ادامه داد: طبق تحقیقات انجام شده، سونامی در منطقه مکران می‌تواند امواجی به ارتفاع 12 متر ایجاد کند و پیش بینی می‌شود که حدود 4 هزار نفر بر اثر زلزله سونامی جان خود را از دهند.

امیدواریم با توجه مسئولان و آگاهی مردم از دلایل وقوع این چنین بلایای زیست محیطی، و پی بردن به سریع ترین راه حل آن یعنی پیروی از رژیم وگان، این فجایع هرچه زود تر متوقف گردد.

http://www.hamshahri.org/news-114184.aspx

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *