آلودگی کشاورزی، طبیعت را ویران و به سلامت آسیب می رساند.

ایالت اوهایو آمریکا خاستگاه برخی از دریاچه های درون مرزی زیباست که همه ساله میلیونها بازدید کننده را به خود جلب می کنند. معهذا آلودگی فاضلاب کشاورزی ناشی از کودهای شیمیایی و حیوانی هم بر توازن محیط زیست و هم بر جاذبه تفریحی آن اثر می گذارد، زیرا جلبکهای سمی در حال نمو در نواحی پرطرفداری همچون دریاچه ایری و دریاچه ی بزرگ سنت مریس یافت شدند.

مقامات دولتی برای دومین سال متوالی ناچار به نصب علایم هشدار آمیز برای پرهیز مردم و همچنین حیوانات اهلی از جلبکهای سطح آب شده اند که میتوانند سبب مشکلات معدی روده ای و تحریکات پوستی شوند. در نتیجه دریاچه بزرگ سنت مریس در بخش غربی کشور شاهد ۵۰ هزار بازدید کنندۀ کمتر تنها نسبت به سال گذشته بود. گروه ضربت منصوب شده توسط اداره حفاظت زیست محیطی اوهایو مشخص کرد که فضولات ناشی از دام و همچنین استفاده از کودهای تجاری برای کشاورزی، منشای اصلی آلاینده هایی بودند که رشد جلبکها را تسریع نمودند. همین مواد به شکلی مشابه بر کشورهای دیگر اثر می گذارند.

آژانس خبری دولت چین به تازگی گزارش داد که یک بخش شناور بسیار عظیمی از جلبک سبز با پوشش حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع به سمت استان شاندونگ در پیش است و تهدید بالقوه ای برای حیات وحش و صنعت گردشگری منطقه به حساب میاید.

مانند وضعیت در آمریکا، ادارۀ اقیانوسی کشور چین از فاضلاب کشاورزی بعنوان یکی از دلایل عمدۀ آلودگی یاد می کند که مسبب ایجاد جلبک است. در عین حال در گوآتمالا در سال ۲۰۰۹ شکوه طبیعی دریاچۀ آتیتلان خیره کننده، دچار رشد بسیار زیاد جلبک کشنده ای شد که به گفته ی متخصصان در نتیجۀ آلودگی و تغییرات اقلیمی بود که تعداد بازدید کنندگان را به نیم رساند و کسب و کارها را نابود کرد. دولت گوآتمالا در واکنش  در حال اتخاذ اقداماتی از جمله کمک به % ۸۰ از کشاورزان جوار این دریاچه جهت تغییر رویه به کشاورزی ارگانیک طی سه سال آینده است.          

همراه با این فضولات، پسمانهای کودهای شیمیایی استفاده شده برای محصولات کشاورزی ِ غذای حیوانات وجود دارند که به استناد دانشمندان سبب ایجاد مناطق مرده و نیز ظهور جلبکهای سمی، و آن خزه های سبز که در آب می روید، شده است. یک چنین رویدادی در بریتانی در فرانسه، جاییکه اکثریت دامداریها و یک سوم دامپروریهای لبنی کشور واقع شده اند، رخ میدهد.

در ساحل بریتانی، این فضولات و پسمانهای شیمیایی به دریا می ریزد و موجب ظهور جلبکهای سمی میشوند که گاز مرگبار و  کشنده نیتروژن اکسید را منتشر می کنند. بنابراین، اخیرا در اخبار شنیدیم که اسبی در عرض نیم دقیقه که در این جلبکها راه می رفت مرد و اکنون به همان دلیل نگرانیهای سلامتی، بیش از ۳۰۰ نفر در حوالی این منطقه تحت بررسی است.

فضولات حیوانات به میزان زیادی کنترل نشده است، یعنی اینکه هیچ کاری برای توقف این حوادث آلوده کننده که می تواند موجب بیماریها یا حتی مرگ تعداد زیادی از حیوانات و افراد گردد وجود ندارد. بنابراین، برای برگشت خودمان و جهانمان به یک حالت پاک تر، ما باید به کشتار حیوانات بیگناه پایان دهیم و به شیوه زندگی رحیم و مهربانانه بازگردیم، شیوه زندگی طبیعی که خدا برای زندگی ما تعیین کرد، که رژیم غذایی وگان است.

http://www.newsnet5.com/dpp/news/state/new-water-warning-at-ohio%27s-largest-inland-lake  

http://www.ohio.com/editorial/opinions/96776804.html  

http://www.boingboing.net/2009/11/30/deadly-algae-bloom-t.html

http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1942501,00.html 

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *