آتش سوزی ها در روسیه احتمال فاجعه هسته ای را افزایش میدهد.

آتش سوزی جنگلها و زمین های پوشیده از تورب در نتیجه شدیدترین گرما در طول قرن گذشته، همچنان ادامه دارد و جان بیش از ۵۰ نفر را گرفته و هزاران نفر را آواره کرده است. در پایتخت، مسکو، دود ناشی از این حریق ها سطح مونوکسید کربن را  به ۴ برابر افزایش داده و تنفس ساکنین را به طور جدی دچار مشکل ساخته، صدها نفر در جستجوی خدمات درمانی اند و پروازها مختل شده اند.

همچنان که آتش به سمت جنوب مسکو در حرکت است، به منطقه ای که در سال ۱۹۸۶ رویداد اسف بار “چرنوبیل” روی داد، نزدیک میشود. وزیر رویدادهای اضطراری روسیه، سرگی شویگو، اظهار داشت که اگر حریق همچنان به سوی  منطقه “بریانسک” در “چرنوبیل” گسترش یابد، رادیو ایزوتوپ و گازهای احتراق پذیری که در زیر زمین هستند،  آزاد میشود و در نتیجه یک آلودگی خطرناک بوجود می آید…


متخصصان برآورد کردند که  فاجعه چرنوبیل سال ۱۹۸۶ در روسیه و مناطق اطراف آن، نیم میلیون تلفات به بار آورد، و در دیگران نیز سرطان و دیگر بیماریهایی ایجاد کرد که تا به امروز نیز دیده میشوند. رویداد چرنوبیل در ۲۰ سال پیش که بدترین رویداد هسته ای در تاریخ به شمار می رود، سیاست دیگر کشورها را نیز تحت تأثیر قرار داد. به عنوان مثال، رفراندومی در ایتالیا به منع صنعت سلاح هسته ای در آن زمان انجامید، و کشورهایی نظیر آلمان و دانمارک، تلاشهای خود برای توسعه ی منابع انرژی زیست پایدار و ایمن نظیر انرژی بادی را  تقویت کردند.

در حالیکه همچنان ۵۶۴ حریق  در ۱۷۴ هزار هکتار از زمینها ادامه دارد، روز دوشنبه، ۹ اوت، وزیر رویدادهای اضطراری روسیه نیز گزارش داد که آلودگی هوا در شهر پایتخت،  مسکو، همچنان بسیار وخیم است. به ساکنین شهرها هشدار داده شده که از ماسک استفاده کنند و همچنان در داخل خانه ها بمانند و نیز تعداد مراجعه به بیمارستان ها و مرگ و میرها افزایش داشته است.

رئیس جمهور، هو جینتائو،  از طرف مردم و دولت چین، پیام همدردی خویش را برای رئیس جمهور روسیه، دمیتری مدودف ارسال کرد و بیان داشت که شرایط وخیم این کشور را درک میکند چرا که اخیراً در کشور چین نیز فجایع بزرگی روی داده و همچنین کمک کشورش را ارائه کرد. از دیگر همسایگانی که کمک های خود را ارسال داشتند، لهستان و بلغارستان، بودند که مجموعاً ۵۰ وسیله  و حدود ۲۵۰ آتش نشان آموزش دیده برای کمک به همکاران روسی شان اعزام داشتند. نخست وزیر لهستان دونالد تاسک نیز در نامه ای به نخست وزیر ولادیمیر پوتین، بیان داشت که کشورش آمادگی ارسال کمک در شرایط کنونی و برای بازسازی های آینده را دارد. همچنین ۵ هواپیمای ایتالیایی به منطقه رسیده است، ۳ فروند برای کمک به منطقه مسکو و ۲ فروند هواپیما با فرود زمینی – دریایی که به حفاظت از یک منطقه حفاظت شده طبیعی میپردازد. فرانسه نیز اعلام کمک نموده و آلمان متعهد شده تا ۱۰۰ هزار ماسک حفاظتی، شیلنگ آب، پمپ و ژنراتور به منطقه اعزام دارد. ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، اوکراین و بلاروس نیز به این تلاشها پیوستند و هواپیماها و  کارکنان را به برخی از بدترین مناطق آسیب دیده،  اعزام داشتند.  

در برابراین این مشکلات عظیم تنها جایی كه ما می توانیم پناه ببریم، سایه لطف الهی است، از طریق پرهیزگار بودن، شفیق و دلسوز بودن، آنگاه ما می توانیم نجات یابیم.  وگرنه حتی اگر چاله ای در كوه یا زیر زمین حفركنیم تا از گرمای خورشید درامان بمانیم، یا بالای كوه برویم تا از بالا آمدن آب دریا دوری كنیم، مصائب دیگری هستند كه بر سر راهمان خواهند بود.  

ریشه مشکل ما این است که ما نسبت به همزیستانمان نامهربان هستیم و همینطور نسبت به محیط زیست مان  نامهربان بوده ایم. پس برای حل مشکلی که اکنون با آن روبرو هستیم باید اعمالمان را برعکس کنیم. باید با همزیستانمان مهربان باشیم. به جای کشتن آنها، قربانی کردن آنها، باید از آنها مراقبت کنیم و به جای آلوده کردن  سیاره مان و هوا، باید به انرژی سازگار با محیط زیست و به انرژی پایدار رو بیاوریم. باید اعمال مان را جبران کنیم.   رژیم گیاهی درجه اول است، انرژیهای سازگار با محیط زیست، در درجه دوم. همه باهم تلاش كنند تا صرفه جویی شود و از محیط زیست و حیوانات حفاظت گردد.

http://rt.com/Top_News/2010-08-06/russia-wildfires-contamination-emergency.html

http://www.mnn.com/earth-matters/climate-change/stories/russian-fires-toll-hits-50-animal-shelter-in-danger-of-burning

http://news.yahoo.com/s/ap/20100806/ap_on_re_eu/eu_russia_fires

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=russia-fires-pose-nuclear

http://www.guardian.co.uk/environment/2010/jan/10/chernobyl-nuclear-deaths-cancers-dispute

http://www.ewea.org/index.php?id=60&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=107&tx_ttnews[backPid]=1&cHash=2502aa89fd

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5jtNZmJCgCXN-Lhs9yipF0-cdTtqw

http://news.xinhuanet.com/english2010/china/2010-08/09/c_13436883.htm

http://news.xinhuanet.com/english2010/world/2010-08/09/c_13435782.htm

http://en.rian.ru/natural/20100808/160120213.html

http://www.euronews.net/2010/08/07/health-warnings-as-wildfires-choke-moscow/

http://en.rian.ru/russia/20100807/160108962.html

http://en.rian.ru/russia/20100807/160109904.html

http://www.novinite.com/view_news.php?id=118944

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *